Zelená revoluce na vinicích: Moravští vinaři objevují kouzlo odolných PIWI odrůd

Snaha o maximální využívání ekologických postupů při pěstování révy vinné, šetrná a udržitelná péče o půdu a zlepšení ekonomické rentability vede k stále většímu zájmu o odolné PIWI odrůdy. Podle nového průzkumu Vinařské unie se touto cestou vydává stále více velkých moravských pěstitelů a plocha vinic osázených PIWI odrůdami se za poslední desetiletí zpětinásobila.

V posledních letech se vinohradnictví potýká s delšími obdobími vysokých teplot, nižším úhrnem srážek a jejich nerovnoměrným rozložením. „V této souvislosti je třeba změnit přístup k ošetřování půdy a hospodaření s vodou. Cestou je například snížení počtu pojezdů mechanizace ve vinici v rámci ochrany proti houbovým chorobám, které způsobuje zhutnění půdy a zabraňuje vsakování vláhy. Do praxe se proto dostávají postupy regenerativního vinohradnictví ve vztahu k péči o půdu a také odolnější PIWI odrůdy, které omezují počet pojezdů ve vinici, říká Pavel Pavloušek ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Podle nového průzkumu Vinařské unie se právě pěstováním PIWI odrůd hodlá zabývat většina velkých producentů. „Vysazování PIWI odrůd je cestou nejen k udržitelnému hospodaření a návratu přirozené biodiverzity do vinic, ale i ke zvýšení rentability vinic. Jak víme, tuzemské vinařství je ohroženo konkurencí v podobě velmi levných vín ze zahraničí. Zlepšení ekonomiky vinic je základní podmínkou k udržení konkurenceschopnosti,“ připomíná Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie, která sdružuje téměř 30 významných tuzemských společností.

„PIWI už máme vysazeny, ale v kontextu 540 hektarů je to stále zanedbatelné množství. Jsme ve fázi zkoušení, v letošním roce osázíme 4,5 hektarů PIWI odrůdami tak, abychom zjistili, které z těchto odrůd jsou pro nás perspektivní,“ potvrzuje Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec.

Objem vysazených PIWI odrůd se za posledních 10 let zpětinásobil

Odolné odrůdy jsou podle vinařů zároveň i atraktivním lákadlem pro spotřebitele. „PIWI odrůdy vnímáme jako obohacení sortimentu. Ze stávajících máme Hibernal a Solaris a v dalších pěti letech chceme po hektaru vysadit Cabernet Cortis, Rubinet a Cabernet blanc,“ potvrzuje Jan Filipovič, obchodní ředitel vinařství Templářské sklepy.

„Omezíme výsadbu a pěstování modrých odrůd, a to především Frankovky, Svatovavřineckého, Modrý Portugalu i Cabernet Moravia a některých dalších. Na místo nich chceme přistoupit k vyššímu zastoupení pěstování PIWI, a to především bílých odrůd,“ vysvětluje Olga Moravcová z Vinařství Baloun.

Přečtěte si  Revoluce v kardiologii: Vědci v Brně učí umělou inteligenci odhalit srdeční selhání

Aktuálně se PIWI odrůdy rozprostírají přibližně na 890 hektarech, což je asi 5 % celkově osázené plochy. Za posledních 10 let se u nás plocha vinic osázených PIWI odrůdami zpětinásobila.

PIWI odrůdy (z německého „pilzwiderstandsfähige Rebsorten“) je zkratka pro označení skupiny odrůd révy vinné odolných proti houbovým chorobám. Pěstování PIWI odrůd umožňuje minimalizaci použití pesticidů, ypěstovat kvalitní hrozny pro výrobu jakostních a jakostních vín s přívlastkema produkci stolních hroznů, moštů a hroznových šťáv v bio kvalitě.

Autor: red Zdroj a foto: Vinařská unie ČR

Doporučujeme


7 Comments

  1. V nějakém inzerátu hledajícím absolventy SŠ anebo VŠ pro podnik dále uvedený jsem se dočetl, že největším zpracovatelem moravských vín je BOHEMIA SEKT, Starý Plzenec. Jak by řekl sládek v divadelní hře Audience od V. Havla, “to jsou paradoxy”.

    • Pokud berete firmu BOHEMIA SEKT, s.r.o. (IČO 45358711) se sídlem Smetanova 220, 332 02 Starý Plzenec, pak ta je právním nástupcem nebo na ni přešlo jmění firem Habánské sklepy Velké Bílovice, vinařství Pavlov, Víno Mikulov, Chateau Bzenec … viz obchodní rejstřík.

      • Ve výpisu se dočtete, že společníkem s podílem 100% je Henkell International GmbH; 65187 Wiesbaden, Biebricher Allee 142, Spolková republika Německo.

        • Dík za informaci, ani jsem se nedíval, co jsou ti BOHEMIA SEKT zač. Potvrzuje se Marxova poučka, že kapitál nezná hranic 🙂

          • Volný pohyb zboží, osob a kapitálu v EU …
            Na vše s přídomkem Bohemia je nutno pohlížet s krajní opatrností: krach dvou bank Bohemia (1909, 1994) a pád Bohemia Energy (2021) je dostatečně vypovídající …

          • Ano, volný pohyb osob, zboží a kapitálu v EU je ještě kapitálem prostupnější, než jinam. No a k těm krachujícím subjektům s “Bohemia” v názvu – ona ta Moravia banka taky existovala jen od 1992 do 1998 a skončila v insolvenci a likvidaci, jiné zkrachovalé “Moravie” si nevzpomínám. Teď ale snad jakž takž funguje MORAVIA STEEL a. s., ovládaná miliardáři ze Slovenska, nebo se pletu?

  2. Jiří Kolářský napsal: 14. 4. 2023 (11:17)
    “MORAVIA STEEL a. s., ovládaná miliardáři ze Slovenska …” Tomáš Cherenek se sice narodil v Nitře, ale žije ve Slezsku na zámku. Jeho Moravia Energo nepřežila rok 2009.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*