Postavení Moravy zůstalo nedořešené, zasadím se o seriózní diskuzi, slibuje Marek Hilšer

Marek Hilšer, kandidát na úřad prezidenta republiky

Prezidentské volby se blíží. Všech kandidátů jsme se zeptali na jejich vztah k Moravě a co si myslí o moravské samosprávě, kterou zlikvidoval komunistický režim. Jako dalšího jsme vyzpovídali senátora Marka Hilšera, který má na Moravě silné kořeny.

Jaký je váš vztah k Moravě?

Krásný. Já sám jsem z Chomutova, ale oba moji rodiče a jejich předci přišli z Moravy, z Nového Jičína, Olomouce a Hodslavic. Celé dětství jsem tam jezdil a vždycky se tam rád vracím.

Co se vám na Moravě nejvíc líbí?

Přátelští lidé a atmosféra, která zde panuje. Možná to souvisí i s hlubším vztahem k půdě a kulturním a rodinným tradicím. Mám rád víno a jako muzikant miluji lidové písně a folklór. Mám samozřejmě rád také hory a Beskydy a Jeseníky jsou překrásné. Příroda je tam zachovalejší a divočejší než v horách poznamenaných průmyslem a masovou turistikou na severu Čech.

Je Morava jen zaostalý “východ republiky”?

To mě nikdy nenapadlo. Brno, Ostrava, Olomouc i Opava mají své univerzity, kde pulzuje akademický život, výzkum a inovace. Brno je sídlem vrcholných soudních institucí státu a významné právní školy. V řadě měst dobře prosperují moderní firmy. A připomněl bych festivaly současné hudby nebo dokumentárních filmů, řada z nich má celorepublikový význam.

Myslíte si, že má Morava adekvátní postavení v tomto státě? Co byste případně změnil?

Vím, na co narážíte, hovořil jsem o tom při svých setkáních s Moravany opakovaně. I po letech na Moravě přetrvává nelibost z narušení moravské zemské identity a integrity a myslím, že je potřeba o tom diskutovat na celostátní úrovni. Není možné brát na lehkou váhu jistý pocit nespravedlnosti, ve který reforma územně správních celků vyústila.

senátor Marek Hilšer

Po nástupu KSČ k moci byla k 1. 1. 1949 zrušena staletá moravská zemská samospráva. Jak se stavíte k tomu, že ani po třiceti letech nebyl tento zločin komunismu napraven?

Souhlasím a ztotožňuji se s názory pana Pitharta, který má v tomto ohledu značný přehled. Jsem zajedno s mnoha jeho postoji, které ostatně vyjádřil v obsáhlém rozhovoru pro Zprávy z Moravy, kde hovoří právě o zemském zřízení. Návrh na zemské zřízení nebyl po listopadu 1989 na politické úrovni nikdy řádně projednán. To považuji za velký dluh. Je třeba otevřeně říci, že stávající kraje nejsou ani zdaleka ideálním uspořádáním.

Vím, že řada Moravanů by se ráda vrátila právě k zemskému zřízení. Poukazují na tisíciletou historickou legitimitu i fakt, že zemské zřízení bylo zrušeno aktem komunistické zvůle 1. ledna 1949.

V 90. letech česká vláda pod vedením Petra Pitharta připravovala návrat k zemskému zřízení, který měl ve veřejnosti velkou podporu. V době, kdy návrh přišel na pořad jednání, v březnu 1992, se rozpadalo Československo, bylo před volbami a balík zákonů o zemském zřízení se nedostal na program České národní rady. Prosadilo se v mnoha ohledech problematické uspořádání do čtrnácti krajů.

Moravané se dnes k této otázce vracejí, poukazují na administrativní příslušnost nejednoho moravského města k Čechám, nepřehlednost hranice mezi státní správou a samosprávou, faktickou centralizaci a pragocentrismus. Myslím, že není dobré nad takovými návrhy mávat rukou a říkat, že máme „důležitější starosti“. Je-li to důležité pro mnoho lidí na Moravě, je to důležité pro všechny.

Podle odhadu ekonomů (viz například nedávné doporučení NERVu) by zrušení nebo redukce krajů vedly k zefektivnění územního rozvoje a úspoře minimálně v řádu desítek miliard korun. Podporujete tento návrh?

Faktem je, že v naší zemi máme zbytečně rozsáhlý sektor samospráv, zejména pokud jde o obce, těch máme 6254, což je v evropském měřítku nevídaná věc. Pokud jde o kraje, vím o návrhu NERVu, který pracuje s variantou snížení počtu krajů na osm. Jakkoliv by tato změna přinesla snížení administrativní zátěže a zejména finanční i logistické úspory, nejsem si jist zda její provedení je v dohledné budoucnosti reálné.

Co byste vzkázal voličům z Moravy?

Pokud budu zvolen prezidentem, zasadím se o to, aby se zemské uspořádání stalo předmětem seriózní politické diskuse, protože na nápravu špatných či nefunkčních řešení není nikdy pozdě.

Marek Hilšer je senátor, lékař a akademik. Pochází z Chomutova na severozápadě Čech. Vystudoval mezinárodní vztahy a medicínu na pražské Univerzitě Karlově. Kandidoval již v minulých prezidentských volbách, ve kterých se umístil na pátém místě. V témže roce se stal senátorem za obvod Praha 2.

Autor: pjk, foto: Facebook Marek Hilšer

Přečtěte si rozhovory s dalšími kandidáty:

Doporučujeme


19 Comments

 1. To je velmi netradiční a odvážný postoj v současné době převládajícího mediálního “jenomčeska”. Uvidím, jak se vyjádří zbytek kandidátů, ale za sebe můžu říct, že minimálně silně zvážím svůj hlas panu Hilšerovi na úkor ostatních kandidujících zabedněných “jenomčechů”.

 2. Tak tento clovek, konecne solidni pristup. Otazka je, jestli to neni z jeho strany jen, ze rika co chceme slyset. Da se predpokladat, ze si precetl clanky na zpravyzmoravy.cz takze treba jen jednosue nam zopakoval o cem si tady povidame aby nam udelal radost a mozna tak ziskal pra hlasu navic. Ale i kdyby to tak bylo tak asi lepsi nez vubec nic.

  • To je pochopitelně možné, že pouze říká, co chceme slyšet. Ale když nemáme jinak na výběr…..

 3. Já jej bez ohledu na zde uveřejněné odpovědi mám na prvním místě mnou vyplněné “volební kalkulačky”, ale podezření, že je velmi inteligentní, že má svůj stabilní malý volební elektorát na Pražsku, který už asi nerozšíří ani nezmenší, tak chce vyzobat nějaké střípky i z Moravy, je poměrně silné 🙁 Radost však svými reakcemi udělá kde kterému Moravanovi, to se musí nechat. V druhém kole mu “to házím” i proti obyvatelce Moravy Nerudové, ať může tu diskusi iniciovat.

 4. Jen připomenu ono již omšelé: “nejvíce se lže před volbami, během války a po honu” (O.Bismarck). Nějak se nám to všechno sešlo v jeden čas.

 5. No pane Hilšere nikdy jsem Vás moc nemusel, ale teď jste získal hodně politických bodů. Zatím máte první místo.

 6. 1) Je vůbec mezi obyvatelstvem Moravy většinový zájem o diskuzi na téma postavení Moravy ? Domnívám se ,že nikoliv jinak by se tím museli zabývat i ostatní kandidáti .
  2) Jako senátor se o postavení Moravy nikdy nezajímal a nikdy to ani nezmínil. V ČT bude ” velká ” prezidentská debata , tak uvidíme zda alespoň slůvko utrousí.

  • Nikdo jeho prohlášení nepřeceňuje. Jde o srovnání kandidátů. A podle mne zatím nejlepší.

  • Pane Nyvlte to, že se celostátně ovládaným médiím a centralistickým mocenským strukturám úspěšně podařilo eliminovat případný zájem o diskusi na téma Moravy, a to zejména v celém aktuálním období pro rozpadu ČSFR, je právě jedna z velkých překážek všech politických subjektů, takovými tématy se primárně zabývajících. To je překážka, kterou se např. vydavatelství ZzM, Morava Dyje Media, s.r.o., snaží prolomit a velké díky mu za to. S Vaší analýzou politického působení senátora dr. Hilšera plně souhlasím. Vedle toho zaujal včera v diskusi osmi z devíti kandidátů volby na ČT veřejný (bohužel jen volební) příslib jediné kandidátky, a po odstoupení kandidáta z Opavy, J. Středuly, taky jediné kandidátky i kandidáta z Moravy i ze Slezska, že bude rozhodně iniciovat diskusi o změně rozpočtového určení daní. Vzhledem ke skutečnosti, že jde o profesorku, která úspěšně absolvovala řízení ke jmenování profesorem v oboru daní, jejíž jednou ze dvou navrhovatelů na jmenování profesorkou byla současná rektorka VŠE Praha prof. H. Machková, je možné odhadovat, že tato kandidátka z Moravy má o dáních a o rozpočtovém určení daní značný přehled, jaký s vysokou pravděpodobností nemá nikdo z okruhu moravských patriotů. Volím, a to přes mnohé výhrady k ní, a znám ji osobně, jedinou kandidátku z Moravy. Vy si samozřejmě volte koho chcete, nebo nechoďte k volbám, když je považujete pro Moravu za nevýznamné.

   • Potenciálně by šlo o prvního prezidenta/prezidentku republiky z Moravy a ze Slezska po TGM. (prezidenty z doby nesvobody Gottwalda a Svobodu nepočítejme, to nebyli prezidenti, ale poslušní funkcionáři KSČ).

   • Pane magistře já opravdu nikoho nenabádám koho má volit a dokonce mám pochopení pro ty , kteří se po těch letech i stébla chytají. Změna rozpočtového určení daní je na místě a krokem kupředu o tom netřeba diskutovat . Stále tvrdím to stejné. Morava potřebuje prioritně návrat samosprávy ( obnovu zemské sněmovny ) a tu nám nepřinese ani český ani moravský či slezský prezident , ale pouze tlak a požadavek zdola tj. od obyvatel-voličů žijících na Moravě. Paralela se Skotskem , více jak 50 % Skotů vytrvale chtělo parlament tak jim jej Londýn musel povolit ( fakticky hodně podobné to bylo i v Katalánsku nebo Baskicku ) . Prvořadou snahou moravského hnutí musí být přesvědčit obyvatelstvo Moravy o výhodnosti zemského chcete-li spolkového systému státní správy. A opětovně jsem u té moravské jednoty , NEHLEDEJME ROZDÍLNOST v tom co není momentálně pro nás podstatné ( na tu bude čas po obnově ) DĚLEJME MORAVU .

    • V zásadě s Vámi souhlasím pane Nyvlte. Jen ten požadavek jednoty na Moravě považuji za iluzorní, jak už jsem psal dříve s odkazem na Jižní Koreu, ČLR, Rusku, arabské státy apod. Ve Skotsku, Katalánsku nebo Baskicku je a vždy bylo více politických subjektů než jeden. Nikdo z obyvatel Moravy přece nebrání žádnému politickému subjektu z Moravy, aby ve volbách dosáhnul vysoká procenta, tedy mnohem (řádově) vyšší, než jiné politické subjekty, bude to jen dobře. Ale politické jednoty s výjimkou totalitních systémů nelze v nejbližší budoucnosti desítek roků vůbec dosáhnout, bude-li ústavní uspořádání založeno na soutěži politických stran a hnutí.

     • Ano více politických subjektů za normální demokratické situace , jenže vy argumentujete jako kdyby na Moravě byl normální ústavní stav ( zemský parlament – autonomie – moravský národ ), což rozhodně není aneb Moravanům není uznána ani národnost. Když bylo Skotsko či Katalánsko v nejhorším likvidačním postavení ( např. Franco Kataláncům hodně zatápěl ) tak táhli za jeden provaz. Moravské hnutí bohužel ani v tak kritické době pro zemi, kdy nemusí být po 1200 letech existence žádná budoucnost toho není schopno a maličkosti nás nezachrání. Nehrajme si politickou/názorovou pluralitu či na demokracii , Morava je totálně zlikvidována a zneuznána možná více než za totality nacistické a komunistické.

 7. Dobře pane Nyvlte, připusťme, že na Moravě není normální ústavní stav, chybí právní subjektivita teritoria a tím spíše cokoliv dalšího. Zda někde jinde “táhli za jeden provaz” nevím, doporučte k tomu nějaký praktický zdroj ucelených informací. Na území Moravy je usídleno přes tři miliony obyvatel, většina z nich je pod více jak stopadesátiletým vlivem českého nacionalistického paradigmatu. Hrstka několika tisíc pasivních a několika desítek mírně aktivních má jakž takž amatérsky nastudovánu problematiku moravské věci. Pod jakým vůdčím činitelem nebo platformou byste chtěl názorově sjednotit řádově půl milionu osob (tedy spolehlivě více jak 3% obyvatel státu, nutných podle světových statistik k dosažení systémové změny) tak, aby bylo dosaženo uznání práva na alespoň minimální restituci stavu (alespoň) před rok 1949? Zjednodušeně – měl by to být směr PŘIBLIŽNĚ “Dohnalův”, “Drábkův” “Hýskův”, “Lichtenštejnů”, “Mlejnkův”, “monarchistický” (to podle Vás asi ne už z diskuse zde), “Musilův”, “Novotného”, “Trnkův”, nebo nějaký jiný? Pokuste se, opravdu alespoň přibližně, prezentovat Vaši představu takového “sjednocení”…

  • Ok. Momentálně může moravské politiky sjednotit jen neutrální osoba, která disponuje organizačními schopnostmi a to je M. Trnka a jeho MKS. Jakým způsobem by to měl/mohl udělat, to je otázka za milion korun. ALE. Kde je dobrá vůle, tam se najde i cesta. Dobrým začátkem by bylo jasné prohlášení, že se u MKS nebudou řešit otázky zahraniční politiky, protože tam leží v tuto chvíli pověstný “kámen úrazu”.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*