Brno zaspalo. Mendela oslaví bez skleníku i sochy, místo náměstí je staveniště

Vizualizace nové podoby náměstí. Místo ní čeká věhlasné návštěvníky rozkopané staveniště.

Zanedlouho se začnou do Brna sjíždět laureáti Nobelovy ceny a další světové kapacity, aby navštívili místa, kde Gregor Mendel položil základy genetiky. Místo zrekonstruovaného náměstí s moderní sochou je ale bude čekat rozkopané staveniště. Nedočkají se ani obnoveného skleníku v areálu starobrněnského kláštera.

Velké oslavy zakladatele genetiky se konají u příležitosti 200 let od jeho narození. Gregor Mendel spjal většinu svého života s augustiniánským klášterem na Starém Brně. Přilehlé náměstí nesoucí jméno moravského génia má dostat novou tvář. Chystá se také obnova Mendelova skleníku v prostorách kláštera.

Ani jedno ale věhlasní návštěvníci z celého světa za dva týdny neuvidí. Současné vedení Brna totiž potvrdilo tradiční neschopnost dotahovat důležité projekty do konce. Nebo alespoň včas. Nepomohlo přitom ani osekání původních velkolepých vizí k Mendelově jubileu.

Snad do konce roku

Náměstí nesoucí Mendelovo jméno dlouhá léta platilo spíše dopravní uzel s přestupní stanicí. Impulsem k rázné změně se stalo blížící se jubileum. Vedení Brna vyhlásilo architektonickou soutěž na rekonstrukci náměstí už v roce 2018. Ambiciózní vize za miliardy byla postupně zredukována na subtilní zkrášlení lokality.

Odklon od původní podoby se ovšem nezamlouval ani brněnským radním. Přípravy se tak protáhly. Nakonec bylo povoláno duo brněnských architektů Michal Krištof a Ondřej Chybík, kteří loni přišli s kompromisní podobou, na které se stále pracuje.

„Je to živý projekt, neustále se mění a inovuje, ale já věřím, že ve výsledku to bude skutečně skvělé,“ hájil loni na jaře náměstek primátorky Petr Hladík už několikátou změnu a nové vizualizace. Vyjádřil také přesvědčení, že rozkopané prostranství v sousedství Mendelova domovského kláštera plánované oslavy nenaruší. „Návštěvník omezení nijak nepocítí,“ prohlásil Hladík.

Dojem nezachrání ani nová socha věnovaná Gregoru Mendelovy. Dvacetimetrový průchozí monument s názvem Hrachovina se totiž nestihne během oslav odhalit. „Už je skoro hotová, ale chceme ji osadit až do hotového prostranství, takže zkrátka musíme počkat,“ sdělil serveru iDnes.cz Jakub Carda z organizace Společně, která oslavy řídí.

Vizualizace bronzového monumentu “Hrachovina” na Mendelově náměstí

Termín ukončení stavebních prací na Mendlově náměstí včetně usazení bronzové dominanty od sochaře Jaromíra Garguláka zatím není přesně daný. Vedení města hovoří o přelomu listopadu a prosince. Poukazuje na nutnost rekonstrukce technických sítí a dokončení výsadby velkého množství zeleně.

„Musím říci, že bych byla raději, kdyby se rekonstrukce stihla dokončit před oslavami, nicméně bohužel je to složitá záležitost. Nejde jen o změny v organizaci dopravy, měnila se tam kanalizace a další sítě. Jde o opravdu velkou stavbu, která s sebou nesla i to, že se prodloužil termín dokončení,“ citoval server iDNES.cz primátorku Markétu Vaňkovou.

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Potěmkinova vesnice na plakátech

Týdenní hlavní oslavy Mendelova jubilea se proto odehrají na volném prostranství před zdejší bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Částečně také u tramvajové točny a na nádvoří kláštera, kde moravský génius prováděl převratné pokusy s hrachem. Právě tam ale návštěvníky uvítá další nedokončená stavba.

Do zahájení slavnostního programu 17. července se totiž nestihne dokončit ani obnova Mendelova skleníku. Kolem rozestavěného objektu jen přibude bezpečnostní ohraničení. Snad aby některá ze světových kapacit neupadla v zamyšlení do stavební jámy. Skleník má být hotový v podobném termínu jako náměstí.

Zahraniční návštěvníci tak novou výstavní plochu moravské metropole uvidí poněkud jinak, než se původně předpokládalo. Zmodernizované náměstí, sochu a skleník budou moci obdivovat na plakátech přichycených na všudypřítomném oplocení kolem staveniště. Alespoň tak zažijí současné Brno v tom nejautentičtějším duchu.

Přímo na náměstí jedině pětkou

Platí to i o dopravě. K postupujícím stavebním pracím se totiž aktuálně přidává také brněnský dopravní podnik. V důležitém přestupním uzlu plánuje vyměnit koleje. Odkloní kvůli tomu některé tramvajové linky na jiné trasy, přes Mendlovo náměstí tak vůbec nepojedou.

Přímo na náměstí zamíří pouze tramvaje linky pět. Šestka a jednička dostanou provizorní zastávku při ústí Václavské ulice. Lidé cestující na náměstí budou muset překonat zbývajících dvě stě metrů pěšky.

V době hlavních mendelovských oslav, které potrvají od 17. do 24. července, neuspěje ani ten, kdo by chtěl přijet autem. „O víkendu, kdy celá akce vrcholí, jsme se rozhodli vyloučit automobilový provoz z blízkého okolí. Auta tak nebudou sjíždět ani po ulici Úvoz, aby celé místo, kde se oslavy mají konat, mohlo pulzovat směrem k Pekařské ulici,“ vysvětlil záměr podle serveru iDNES.cz náměstek primátorky Hladík.

Autor: pjk, foto: město Brno

Doporučujeme


3 Comments

  1. Brno – město maket – tedy opakovaně potvrdí svou pověst, a k výročí, jehož datum je známo nejméně 100 roků dopředu, kdy do města zavítají vědecké celebrity v oboru genetiky včetně nositelů Nobelovy ceny, se předvede v plné palbě – sérií pěkných maket a v moderní době i počítačových vizualizací. Tohle kdysi hrdé sídlo markraběcí a zemské světské moci dnes předvádí svůj úpadek až do krajnosti 🙁

    • Na druhé straně – počítačová simulace vám vydrží nekomečně dlouho. Povětří, voda – všemu odolá. A když vás přestane bavit, můžete ji upravit nebo smazat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*