PREZIDENT 2023: Jaký je vztah kandidátů k Moravě? Ptali jsme se za vás

Prezidentské volby se kvapem blíží. Volební místnosti se otevřou už tento pátek a sobotu 13. a 14. ledna. Všech kandidátů jsme se ptali na jejich vztah k Moravě a co si myslí o moravské samosprávě, kterou zlikvidoval komunistický režim.

Petr Pavel: Debata o počtu krajů je namístě

Pavel Fischer: Morava má adekvátní postavení, změnu nedoporučuji

Marek Hilšer: Postavení Moravy zůstalo nedořešené, zasadím se o seriózní diskuzi

Karel Diviš: Moravu nevnímám nijak specificky, je to součást mé země

Josef Středula (odstoupil): Postavení Moravy? Nerozdělujme republiku

Andrej Babiš, Daniše Nerudová, Jaroslav Bašta a Tomáš Zima na anketu neodpověděli.

Volba prezidenta republiky proběhne v pátek a sobotu 13. a 14. ledna 2023. Celkem kandiduje osm uchazečů (Josef Středula z volby odstoupil). Pokud žádný z kandidátů nezíská v 1. kole přes 50 % hlasů, koná se druhé kolo, do kterého postupují dva nejúspěšnější kandidáti. Jedná se o třetí přímou volbu prezidenta ČR a celkově sedmou prezidentskou volbu od vzniku samostatné ČR.

Foto: redakce

Doporučujeme


13 Comments

 1. Výsledek je zřejmý, na Slovensku rozsouzený konfident by odpověděl jako konfident, takže ne-odpověď nevadí, a ostatní s poměrně vysokou pravděpodobností nezískají mandát k postupu do druhého kola volby. Uvidíme po posledních diskusích mezi kandidujícími, ale vypadá to, že kdo chce, aby konfident postoupil, musí volit jej a kdo chce, aby ne, musí volit generála nebo, moravskou domácí, emeritní rektorku, každá jiná volba je hlasováním pro postup konfidenta do finále, výjimkou z pravidla snad může být kandidát, navržený SPD.

  • Ještě po poradě s odborníky musím pozměnit svůj návrh volební strategie: Neplatí ani mnou zmiňovaná výjimka s Baštou! Kdo nechce volit Baštu, nemá cenu jej volit jen pro eliminaci konfidenta. Hlas pro Baštu je také hlasem pro konfidenta, protože sebere hlas kterémukoliv z jeho konkurentů. Kdo s co největší pravděpodobností nechce ve finálně (a tím spíše ani na Hradě) konfidenta, musí se v rámci co nejširší rodiny domluvit tak, aby asi 40% jejích členů volila generála ve výslužbě a asi 60% emeritní rektoru, ať k tomu či oné má jakékoliv výhrady. Jen tak je jakž takž (slabá) naděje dosáhnout situace, kdy bude konfident posunut až na třetí místo. Tedy ještě jednou zdůrazňuji, hlas pro kohokoliv mimo dvojici generál a rektorka je hlasem pro Babiše. A hlasy generálovi a rektorce je třeba bez dalších spekulací rozdělit v rámci Vašeho okolí přátel a příbuzných. U nás na Moravě zdůrazňuji, že k eliminaci konfidenta je spíše třeba volit rektorku než generála, protože generál dostane v Čechách mnohem víc hlasů než rektorka a naopak na Moravě dostane nejvíce hlasů konfident, případně Bašta, ať chceme nebo nechceme.

  • “moravskou domácí, emeritní rektorku” – jakou domácí a moravskou? To snad nemyslíte vážně… Ta loutka, dosazená po vzoru Slovenska, má s Moravou tolik spojeného, jako lokaj Fiala.

 2. Bašta asi bude čtvrtý, ale přes 15% nezíská. Byl bych velmi překvapen, kdyby to bylo víc. Nerudová ztrácí, myslím si, že to nezvrátí. Ve finální debatě s Babišem ho neporazí. Lidé to z těch debat vycítili. Proto bude ve finále Bureš x Pávek. Bureš vyhraje pokud přesvědčí nerozhodnuté. Jinak je to pro Pávka. Toď můj tip.

  • Ano, Vaše úvaha pane Veselko je podle mého celkem reálná, jen ten Bašta si já myslím, že na 15% nedosáhne, ale blížit se může; ale i naopak může mít znatelně menší procenta.

    • Jasně, dodatečně, ještě před Vaším upozorněním, jsem si pane Veselko Vaši formulaci přečet pořádně, omlouvám se 🙂

     • O.K. Jinak pana Baštu si pamatuju ještě z dob kdy “soc.demokratil”. Horší strana co se týče moravské samosprávy snad neexistuje. Takže i když je nyní ve straně, která moravskou věc podporuje, tak bych ho vážně nebral. Asi tak.

 3. Tak trochu koukám na myšlenkové pochody a návrhy dvou diskutérů. Toto uvažování je zcela totožné s mediálními tlaky na voliče před každými volbami, kterých se účastní moravské subjekty. Neházejte jim hlasy, jsou zbytečné, propadnou a nahrávají té či oné “velké straně”. Proto nečiňme totéž, co nám vadí na jiných. To, že z 10 miliónů obyvatel je vygenerována tato 8-členná squadra ještě neznamená, že si musím vybrat. Přitom jsem si jistý, že jsou u nás i lidé moudří a vzdělaní, hodící se na nejvyšší post ve
  státě, ale ti se nechtějí v současném společenském marasmu politikou špinit. Mají mé pochopení.

  • Ano, ignorování voleb organizovaných aktuální mocenskou elitou státu je jeden z možných přístupů. A legitimní. Můj názor setrvává na to, že je však volbou mainstreamovou, tedy volbou vysloužilého konfidenta případně vysloužilého agenta.

 4. Myslím. Není snad jen jedna s bydlištěm u nás? Tak je domácí. Jak psal Zdeněk Albrecht, před volbami se lže, nelze tedy dělat ani žádné radikální závěry z mediálního obrazu kandidátky. Navíc je zřejmé, že s moravskou volební rétorikou by skončila s počtem hlasů na úrovni moravsky orientovaných stran a hnutí.

 5. Ještě k další argumentaci diskutujícího nebo diskutující, který/která má pseudonym TSK: Tzv. “lokaj Fiala” je profesorem politologie, o jeho partaji si myslím to nejhorší, je jednou z velmi významných podílnic na dnešním tragickém popírání Moravy, nicméně tento profesor dokázal získat pro stranu, upadlou předchozím zdiskreditováním na hranici volitelnosti do parlamentu, pozici předsedy vlády. Až obdobné dokáže někdo z moravských patriotů pro nám příznivěji působící stranu nebo hnutí, budeme mu stavět pomníky na náměstích. A srovnání Čaputová/Nerudová: první získala členství ve slovenské advokátní komoře, takových jsou tisíce, ta druhá vystudovala doktorský stupeň ekonomie, prošla habilitací a jmenování rektorkou, načež uspěla u akademického senátu aby ji navrhnul jmenovat rektorkou, první na sto let existující VŠ a nejmladší aktuální rektorkou v ČR, taková je ve státě jen jedna. Srovnání od TSK proto považuji za poměrně zjednodušující.

 6. Nakonec přes zjevný neúspěch kandidátka z Moravy (za úspěch si, čestně předem, stanovila 20 procent a reálně o osm setin nedosáhla na 14) dosáhla v tisícileté historii boje o “Přemyslovský stolec” a markraběcí sídlo na Špilasu, průběžně alespoň mezi ženami, na nádherné druhé místo – hned za Marii Terezii. Na Moravě bájnou kněžnu Libuši brát v úvahu nemusíme – “Běda mužům, kterým, tato smyšlená, žena vládne!” 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*