PŘEHLEDNĚ: Svatomartinské slavnosti se po covidu vracejí do moravských měst

Už tento pátek 11. listopadu vypuknou svatomartinské slavnosti. Na řadě míst Moravě se budou konat košty vína, samozřejmostí je sváteční husa. Podívejte se, kde můžete slavnosti navštívit.

Brno: Největší košt na Moravě

Největší ochutnávka svatomartinských vín se chystá do Brna. Vinařský fond ČR zde pořádá už 17. ročník tradičního koštu prvního vína. Akce začíná v 11 hodin na náměstí Svobody a potrvá do podvečerních hodin. K ochutnání bude na sto druhů vín z Moravy i Čech.

Svatomartinskému vínu bude nejprve požehnáno v katedrále sv. Petra a Pavla. Svatý Martin poté slavnostně otevře láhev na náměstí Svobody. Vstupné na akci činí 60 korun. Návštěvníci obdrží sklenici, katalog a dobíjecí čip pro placení vzorku vín. Jeden vzorek vyjde na 10 korun. K poslechu zahraje cimbálová muzika.

Olomouc: Novodobá tradice se uchytila

V Olomouci jsou svatomartinské slavnosti novodobou tradicí. U místních si ale brzy získaly oblibu a neuškodila jim ani pauza způsobená covidovou pandemií. Návštěvníci se mohou 11. a 12. listopadu těšit na bohatou nabídku vín na Horním i Dolním náměstí, ale také na tradiční svatomartinské speciality, cimbálovou muziku a ohňovou show. Chybět nebude ani žehnání vínu a příjezd svatého Martina na koni.

Pro letošní rok spojily síly Kulturní Olomouc a Olomoucká vinná společnost a připravily pro místní i přespolní bohatý program na obou náměstích. Svatomartinské slavnosti v Olomouci se konají v pátek 11. listopadu od 11 do 22 hodin a v sobotu 12. listopadu od 10 do 22 hodin. Vína k ochutnávce nabídne více než 25 vinařství.

Ve Zlíně svatého Martina doprovodí celý zástup Martínků.

Zlín: Svatého Martina doprovodí Martínci

Svatý Martin na bílém koni přijede v pátek i do Zlína, kde ho bude doprovázet celá družina malých Martínků. Tradiční průvod Martínků bude mít tři zastávky. Vyrazí v 15:30 od zlínského zámku.

O konkurz na svatého Martina, který průvod vede, je vždy velký zájem. Tento rok usedne na koně desetiletý žák literárně-dramatického oboru,“ uvedla Martina Hniličková, ředitelka Základní umělecké školy Zlín, která průvod organizuje. Dodala, že za jezdcem půjde průvod Martínků, žáků ZUŠ, který je v této dětské podobě zcela ojedinělý.

Zlín zažije už dvacátý ročník svatomartinských slavností. „Důležité je sehnat koně, který se nebojí provozu ve městě. Roky jsme tak jezdili na hodném hnědákovi, protože bílých koní je nedostatek,“ přibližuje Hniličková. „Vždy se trochu obáváme, zda klisna něco nevyvede. Má problém s nastoupením do vozíku a jednou jsme program málem nestihli, protože se jí nechtělo, a to ani za pamlsek,“ vzpomíná s úsměvem organizátorka.

Od zlínského zámku se průvod vydá přes sad Svobody na náměstí Míru a následně ke Klubu 204. Na každém stanovišti se po fanfárách Martin pozdraví s diváky a bude následovat krátké vystoupení žáků tanečního, hudebního a literárně-dramatického oboru. U radnice pak průvod Martínků uvítá zlínský primátor.

Ostrava sází na atmosféru starých dob

Ostrava: Slavnosti v duchu starých dob

Svatomartinské slavnosti letos nevynechá ani Ostrava. Vypuknou v symbolických 11 hodin a 11 minut na Masarykově náměstí. Nebudou chybět základní atributy v podobě svatomartinského vína a husy, ale i martinských podkov a koláčů.

Slavnostní atmosféru doplní historické kulisy. Na náměstí zaujme místo vojenské ležení včetně polní kuchyně, černá gotická kuchyně a řemeslné stánky, v nichž budou svůj um a zručné ruce předvádět kovář, řezbář, tkadlena a písař. 

„Doprovodný program, kterým návštěvníky během celého dne provede herec ostravského divadla loutek Aleš Petrič, nabídne například šerm z období gotiky a renesance a vojenské umění vojáků sedmileté či třicetileté války,“ uvedla Šárka Dospivová, organizátorka akce z Centra kultury a vzdělávání.

“Představí se ‘grupa fechtýřská ze severovýchodu republiky pod názvem Viator či Divadlo bez střechy s autorským šermířským představením, které nepostrádá napětí, ale i humor a nadsázku. Jeho členové se mohou pochlubit účastí v natáčení velkofilmu Jan Žižka, který je k vidění i v našem Minikině,” doplnila Dospivová.

Hudební doprovod inspirovaný středověkými motivy zajistí skupina Lucrezia Borgia. Pro děti bude připraven také historický kolotoč, loutkové divadlo a klauni.

Oslavy vyvrcholí v 16 hodin příjezdem svatého Martina na bílém koni. Hodům, a především svatomartinskému vínu následně požehná Mons. Jan Plaček z Ostravsko-opavské diecéze spolu s vedením Moravské Ostravy a Přívozu. Slavnosti budou pokračovat až do osmé hodiny večerní.

Svatomartinské slavnosti proběhnou také například v Jihlavě, Mikulově či Znojmě.

Autor: pjk, zdroj a foto: město Brno, Olomouc, Zlín a Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*