Letos se svatomartinské víno bude prodávat dříve. Očekává se výjimečně dobrý ročník

Nadcházející víkend láká na svatomartinské víno, slavnosti nás čekají až v pondělí

Vinaři budou se letos chystají prodávat svatomartinské víno výjimečně již od pátku 8. listopadu, tedy tři dny před svátkem svatého Martina. Novinářům to dnes sdělil ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Podle něj Vinařský fond vyslyšel přání vinařů a obchodníků s ohledem na svatomartinské hody, které vycházejí na víkend 9. a 10. listopadu. Odhad letošní produkce činí 2,1 až 2,2 milionu lahví svatomartinského vína.

Vinařský fond umožnil dřívější prodej

Vinařský fond se jako majitel značky rozhodl dřívější prodej svatomartinských vín umožnit a zohlednil jej v licenčních podmínkách, které vinaře zavazují k dodržování pravidel prodeje. Víno například musí být označené etiketou s logem svatomartinského vína.

Lidé tak budou moct koupit víno od pátku 8. listopadu. “Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále 11. listopadu na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se ale nic nemění,” uvedl Machovec. Svatomartinský košt se každoročně koná v Brně na svatého Martina na náměstí Svobody. Začne v 10:30, asi 100 vín nabídne 100 vinařů.

Zavedlo se přísnější hodnocení

Další letošní změnou je zvýšení důrazu na kvalitu vín. Při bodování musí víno získat 80 bodů z celkových 100 bodů namísto dosavadních 78, aby získalo značku. Podle předního sommeliéra Marka Babisze se hodnotí čistota vína, barva, vůně, chuť a celkový dojem. Hodnocení se uskuteční v Centru Excelence ve Valticích 22. a 30. října. Babisz uvedl, že 22. října se bude ucházet o značku Svatomartinské asi 350 vín, což je 70 až 80 procent celkového objemu, protože se v první fázi snaží velké firmy, které dodávají víno do řetězců. Druhé kolo je 30. října a je poslední možností.

Oblíbené víno jde rychle na odbyt

Jak Machovec řekl vpodvečer na tiskové konferenci v Praze, kolem 80 procent svatomartinských vín se prodá těsně kolem samotného svátku, prakticky celý zbytek v následujícím týdnu. Dodal však, že tato vína přes svou mladost neztrácejí chuť ani po dvou letech od výroby, na dlouhodobé skladování však nejsou připravená. Do budoucna se podle něj další razantní zvyšování hodnocení kvality nečeká.

Přečtěte si  Prezident Pavel navštívil Punkevní jeskyně. 102 let po Masarykovi

Vinaři zaznamenali pokles výroby, ročník hodnotí kladně

Vinaři sklízeli hrozny pro svatomartinská vína už v první polovině září. Celkově hodnotí vinaři letošní sklizeň i ročník kladně. Přestože byl zaznamenán propad sklizně o 25 procent oproti loňskému výjimečnému ročníku, bude se množství letos vyrobeného vína pohybovat na úrovni asi 600 až 650 hektolitrů, podle Machovce tedy v mezích desetiletého průměru (o specifikách tohoto ročníku jsme již psali, viz tento článek). “Zejména v konečné fázi zrání hroznů letos počasí vinařům přálo. Díky střídání teplých dnů a chladných nocí lze letos očekávat vína výrazně aromatická, což je jeden z hlavních důvodů jejich obliby u spotřebitelů,” doplnil Marek Babisz.

Značka Svatomartinské víno byla zaregistrována v roce 1995. Od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku každoročně propůjčuje vinařům. Letos fond popatnácté organizuje propagaci vín pod jednotným logem, svatomartinská vína jsou označená na etiketě známým symbolem svatého Martina na koni.

Zdroj: ČTK, foto: wineofczechrepublic.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*