Přehledně: Veleúspěšný rok pro ZOO na Moravě a ve Slezsku. Skoro všechny hlásí návštěvnický rekord

Zoologické zahrady na Moravě a ve Slezsku zažily mimořádně úspěšnou sezónu. Téměř ve všech, s výjimkou olomoucké zoo, padl návštěvnický rekord. Zahrady lákají na nové expozice i programy zaměřené na ochranu přírody. Zprávy z Moravy přinášejí přehled návštěvnosti i největších lákadel za rok 2019.

Zlín (Lešná)

Zoo Zlín, zvaná také Zoo Lešná, se chlubí titulem nejnavštěvovanějšího turistického místa na Moravě. Návštěvu areálu si letos nenechalo ujít 682 826 návštěvníků. Zahrada tak překonala tři roky starý návštěvní rekord, ve srovnání s rokem 2018 se návštěvnost zvýšila o 35 000 osob.

Zoo zavedla zvýhodněné společné vstupenky do zoo a zámku Lešná, otevřela novou letní expozici pro aligátory americké, jako první evropská zoo odchovala mořské rejnoky siba ománská. „Získali jsme vzácné gaury indické, pomohli jsme Zoo San Diego, nejlepší zahradě na světě, obnovit chov nesytů afrických. Z areálu zmizelo veškeré jednorázové plastové nádobí, instalovali jsme další nádrže na dešťovou vodu o objemu 60 m3, zahájili tolik potřebnou opravu střechy zámku Lešná. Byl to vskutku skvělý rok,” hodnotí ředitel zahrady Roman Horský. Letošním velkým lákadlem se stala mláďata tygra ussurijského.

Areál zoo ozdobilo deset nových afrických soch

Ostrava

V loňském roce prošlo branami Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava přes 580 tisíc návštěvníků. To je o více než 40 tisíc oproti předcházejícímu roku. Celkově se jedná o historicky nejvyšší návštěvnost od vzniku zoo v roce 1951. Popáté také byla překročena hranice půl milionu.

Zoo letos představila celou řadu novinek. Co se týče nových druhů, k nejzajímavějším patří dikobraz jihoafrický, mangusta trpasličí, skalára Leopoldova, bičovec pestrý, či kriticky ohrožený jeleček teuchitlánský, jehož přežití je plně závislé na chovu v zoologických zahradách. Zoo Ostrava také hlásí rekord 2376 narozených mláďat.

Dikobraz v ostravské zoo

Olomouc

Zoo na Svatém kopečku v Olomouci sice nehlásí rekordní návštěvnost (jako jediná na celé Moravě), nejednalo se ale o nevydařenou sezónu. Zahradu navštívilo solidních 348 tisíc lidí.

Předvánočním lákadlem se stalo roztomilé mládě mravenečníka. Jedná se už o pátého potomka páru mravenečníků velkých Sylvina a Pii, kteří na sebe upoutali pozornost už v roce 2011, kdy se postarali o prvního narozeného mravenečníka v republice.

Mládě mravenečníka velkého v olomoucké zoo
Mládě mravenečníka velkého v olomoucké zoo

Jihlava

I v jihlavské zoo padl návštěvnický rekord. V loňském roce jejími branami prošlo rovných 346.600 lidí. To je o cca 12.000 návštěvníků více než v dosavadním rekordním roce 2016.

„Podle prvních odhadů se v průběhu roku 2019 v Zoo Jihlava podařilo rozmnožit přibližně 80 druhů zvířat. Celkový počet úspěšně narozených, nebo vylíhnutých mláďat je necelých 600 jedinců. Mezi nejnápadnější, nebo nejvýznamnější odchovy loňského roku pak určitě patří tapír jihoamerický, kusu liščí, guanako, manul, několik druhů drápkatých opic, leguáni kubánští, nebo hroznýšovci portoričtí narození na samém konci roku,” vypočítává tiskový mluvčí zoo Martin Maláč.

Klokan rudý v Zoo Jihlava

Brno

Zoo Brno za loňský rok navštívilo přes 331.000 lidí, meziročně zhruba o 1000 více. Je to nejvíce od roku 1997, kdy zařízení začalo vést přesnou evidenci prodaných vstupenek.

“Na stále větší oblibě brněnské zoo je vidět, že výstavba nových expozic v minulých letech měla smysl a že ji oceňují také návštěvníci. Pevně věřím, že je nezklameme ani v budoucnu,” uvedl ředitel zoo Martin Hovorka. Zoo v moravské metropoli dlouhodobě bojuje s ne zcela plně využitým potenciálem své velké zoo.

Přečtěte si  Dešťová zahrada v Přerově: Zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti
Pásovec štětinatý
Pásovec štětinatý v brněnské zoo

Zoopark Vyškov

Vyškovský zoopark, který je propojený s dinoparkem, má za sebou vydařený rok, přišlo přibližně 201.000 lidí, meziročně asi o 7500 více. Jde o nejvyšší návštěvnost za poslední léta.

Zoopark se specializuje na původní druhy domácích a hospodářských zvířat, návštěvníci v něm však najdou i ta, která patří k ohroženým druhům. Předloni otevřel novou venkovní expozici, jezírko s průhledem pod hladinu, ještě o rok dříve dokončil nový průchozí pavilon Austrálie. Loni mimo jiné rozšířil lemuří expozici.

Lemur kata ve Vyškovské zoo

Hodonín

Do Zoo Hodonín loni přišlo 195.403 návštěvníků, meziročně zhruba o 23.000 více. Padl tak návštěvnický rekord právě z roku 2018, kdy do zoo zamířilo 172.140 lidí. Ředitel zoo Martin Krug doplnil, že hodonínská zahrada se tak stala nejúspěšnější zoologickou zahradou v České republice co do počtu nárůstu návštěvníků, a to o 12,7 procenta.

Velkým lákadlem pro návštěvníky byla i v uplynulém roce především dvě smetanově zbarvená mláďata lva jihoafrického, která se narodila na sklonku roku 2018. K dalším zajímavostem patřila mláďata u plameňáků růžových, zeber Chapmanových, velbloudů dvouhrbých, sitatung západoafrických, oryxů arabských, klokanů rudokrkých či klokanů obrovských. Na podzim se podle mluvčí mnoho návštěvníků přišlo rozloučit se třemi mladými jedinci tygra ussurijského, kteří začátkem prosince odcestovali do belgické zahrady Pairi Daiza.

Hodonín Zoo lvíčata
Malá sametová lvíčata jihoafrická ozdobila hodonínskou zoo

Papouščí zoo Bošovice

Specializovanou papouščí zoo v Bošovicích na Brněnsku letos navštívilo téměř 45.000 lidí, nejvíce za dobu existence zařízení. Loni do papouščí zoo přišlo téměř 30.000 lidí, což bylo dosud nejvíce. “Atakujeme hranici 45.000 návštěvníků. Jestli se nám ji podaří překonat, to netuším, ale i tak jsme rozhodně velmi spokojeni. Vždyť s návštěvností jsme šli nahoru téměř o 50 procent,” uvedla ředitelka zahrady Hana Škrháková ještě před předvánočním krmení papoušků.

Návštěvníkům zoo i letos představila nové papouščí druhy, například ary amazonské, které se řadí k malým druhům arů. Zařízení pár papoušků získalo ze soukromého chovu z Německa. Jde o poměrně neznámý druh, vyskytuje se jen ojediněle v soukromých chovech. Papouščí zoo lákala i na mláďata, letos se jich podle ředitelky vylíhlo asi 180. Jde třeba o malé papoušíčky, amazoňany panamské či amazoňany žlutohlavé velké, ary červenoramenné a také raritní kogny smaragdové.

Papouščí zoo v Bošovicích

Přehled návštěvnosti v ZOO na Moravě a ve Slezsku

Zoo Zlín (Lešná) 682 826
Zoo Ostrava580 000
Zoo Olomouc348 209
Zoo Jihlava 346 000
Zoo Brno 331 000
Zoopark Vyškov201 000
Zoo Hodonín195 403
Papoušcí zoo Bošovice45 000

Vyzkoušejte své znalosti v tématicky zaměřeném kvízu: Jak znáte ZOO na Moravě a ve Slezsku?

Zdroj a foto: stránky zoologických zahrad

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*