Přehledně: Koronavirus na Moravě

coronavirus

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO – naposledy 27. 10. 2020 10:00

Koronavirus byl na Moravě a ve Slezsku poprvé diagnostikován 9. března 2020 u dvaačtyřicetileté ženy z Rožnovska, která se vrátila z Itálie. Od té doby nakažených výrazně přibylo. Výjimečná opatření se dotkla života v celé zemi. Zprávy z Moravy přinášejí přehled aktuální situace.

Vývoj situace přehledně:

27. 10. – Zákaz nočního vycházení po 21. hodině – Vláda opět zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Od středy 28. října začne platit zákaz nočního vycházení, obchody budou mít omezenou otevírací dobu. Zprávy z Moravy přinášejí přehled omezení. (celý článek)

27. 10. – Brno hledá zdravotníky pro polní nemocnici po celé Evropě – Fakultní nemocnice Brno osloví členské státy Evropské unie a požádá je o poskytnutí speciálních zdravotnických týmů pro polní nemocnici, která vzniká na brněnském výstavišti pro pacienty s nemocí covid-19. V tiskové zprávě to dnes uvedl zdravotnický náměstek fakultní nemocnice Ondřej Ludka. Podle něj by tak mohli Brnu pomoci například Poláci nebo Němci.

27. 10. Odběr plazmy v Třebíči – Takzvanou rekonvalescenční plazmu k léčbě nemocných s covidem-19 odebírá na Vysočině třebíčské odběrové středisko Fakultní nemocnice Brno. Nyní hledá vhodné dárce, kteří nemoc prodělali a úspěšně se z ní vyléčili. Jejich plazma obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí. Transfuze pak může být u vybraných pacientů vhodnou léčebnou metodou. 

27. 10. Dar pro Znojemskou nemocnici – Asi dva tisíce lahví s vodou, džusy a minerálkami dnes dostala darem znojemská nemocnice. Pití nakoupili obyvatelé Branišovic na Pohořelicku. Do výzvy spádových obcí ze Znojemska a okolí na podporu zdravotníků se za pár dní zapojilo tolik lidí, že pro náklad musela přijet velká dodávka.

27. 10. Olomoučtí vědci radí jak zvládat stres z epidemie – Stres, deprese, nedostatek pohybu a přibírání na váze. S tím už se víc než půl roku téměř všichni potýkáme kvůli koronavirové epidemii. Na olomoucké lékařské fakultě proto vznikl projekt Pět S – spánek, strava, sport, stres a stop kouření. Na základě vědeckých důkazů ukazuje, že za své zdraví jsme odpovědní my sami a musíme tudíž začít každý sám u sebe.

27. 10. Moravské divadlo v Olomouci se v době nouzového stavu přesunulo na vlny Českého rozhlasu Olomouc. – Každé sobotní odpoledne bude vysílat pořad ze zákulisí divadla, roli rozhlasového moderátora převezme šéf uměleckého souboru činohry Roman Vencl. Přinášet bude informace z uzavřeného divadla a zpovídat hosty. Moravské divadlo chystá tento pátek také on-line záznam baletního představení.

27. 10. Senioři z Opavy, kteří by potřebovali nakoupit potraviny a léky. – Opavským seniorům, kteří jsou v karanténě, nemocní či se jen obávají kontaktu s dalšími lidmi, zajišťuje opět rozvoz obědů Červený kříž. Služba fungovala i na jaře. Nákupy potravin a léků zase nabízejí skauti. Zájemci mohou volat na číslo 734 181 696.

26. 10. Situace v ČR. Počet hospitalizovaných rychle stoupá.

21. 10. Krajská nemocnice v Karviné chystá ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ostravě a Fakultní nemocnicí Ostrava jednodenní srovnávací studii testovacích metod na koronavirus. Na vzorku 500 až 600 lidí bude zkoušet spolehlivost antigenních testů. Zapojit chce do studie i horníky, které pravidelně ve spolupráci s nemocnicí nechává testovat společnost OKD.

21. 10. Vyhlášen Lockdown. Vláda na mimořádném jednání rozhodla, že se od čtvrtka zavírají maloobchody a služby s výjimkou prodejen se základním zbožím. Volný pohyb omezila na nákup a práci. (Celý článek)

21. 10. Vedení městské části Brno-střed schválilo odklad termínu splatnosti nájemného u nebytových prostor. – Týká se to například restaurací, obchodů a služeb v domech, které má ve správě. Reaguje tím na vládní omezení maloobchodů a služeb související s koronavirovou pandemií. Rozpočet tím dočasně přijde zhruba o 13 milionů korun. Jelikož je to ale pouze odklad, problémy v městské části výpadek nezpůsobí.

21. 10. Nemocnice zřizované Jihomoravským krajem odkládají plánované operace. – Neprovádí je Kyjov, Znojmo a od středy je zakázala provádět i Břeclav s výjimkou ortopedie. ČTK to řekli zástupci nemocnic. Podle krajského radního Milana Vojty (ANO) se omezení týká všech krajských nemocnic. Obě brněnské fakultní nemocnice zatím plánované operace omezily částečně a některé ještě provádějí. Cílem omezení je uvolnit lůžka pro pacienty s nemocí covid-19.

21. 10. Fakultní nemocnice Olomouc hledá zdravotníky na výpomoc. Přijme dobrovolníky z řad zdravotníků (lékařů i nelékařů) na výpomoc v současné epidemiologické situaci. Nabízí zapojení formou dohody o pracovní činnosti. Více zde.

5. 10. Začal platit nouzový stav – Od pondělí 5. října platí na území celé republiky na 30 dní nouzový stav. O jeho vyhlášení rozhodla vláda na mimořádné schůzi. Od pondělí zároveň platí omezení hromadných akcí, zvláště těch, na kterých se zpívá. (Celý článek)

1.10. V Olomouckém kraji by měly zůstat od pondělí 5. října střední školy otevřené, řekla Andrea Škurková z olomoucké krajské hygienické stanice. Možná však nebude až na výjimky výuka zpěvu ani sportovní aktivity. Také Univerzita Palackého může i nadále učit prezenčně, některé fakulty tam však již přijaly omezení.

1.10. V brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny ode dneška funguje rouškomat. Je umístěn v Hansenově budově na Pekařské ulici, a to přímo ve vstupním vestibulu. Budova je otevřena od 5.00 do 20.00. „Automat nabízí klasické jednorázové roušky balené po dvou kusech, bavlněné dvou a třívrstvé roušky, respirátory FFP2 a dezinfekci. Platba je možná z hygienických a provozních důvodů pouze kartou,“ uvedl provozní náměstek nemocnice Petr Voráč.

1.10. Všechny střední školy na Vysočině budou od pondělí zavřené, přejdou na distanční výuku. Školy musejí zorganizovat povolené praktické vyučování.

1.10. Na brněnském výstavišti začal fungovat odběrový elektrobus pro testy na koronavirus. Lidé s podezřením na Covid_19 se tam můžou poprvé nechat otestovat. Kapacita je až 80 odběrů denně, zájemci se musí objednat on-line.

28. 9. Zámek Kunštát ruší letošní adventní koncerty. Vzhledem ke stále se zhoršující epidemiologické situaci v České republice, se letošní 13. cyklus Zámeckých adventních koncertů neuskuteční.

28. 9. Basketbalisté Brna už zase trénují, ženy odložily zápas. Brněnští basketbalisté se po ukončení karantény kvůli výskytu nákazy koronavirem v týmu vrátili k tréninku a začali se připravovat na sobotní ligový zápas v Opavě. Naopak hráčky Žabin musí premiéru v ŽBL ještě odložit. V týmu se prokázala nákaza celkem u 13 členů kádru či realizačního týmu.

28. 9. Koronavirus na brněnské radnici. První náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) je v karanténě. Uložili mu ji hygienici poté, co měla primátorka Markéta Vaňková (ODS) pozitivní test na nový koronavirus. O Hladíkově karanténě dnes informoval vedoucí tiskového střediska magistrátu Roman Burián. Hladík míří v úterý na odběr. Pokud bude test negativní a politik nebude mít příznaky nemoci, karanténa mu skončí 2. října.

18. 9. Omezení vlaků na Slovensko. Provoz některých mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Slovenskem bude omezen, rozhodnutí se dotkne zhruba 18 procent celkové kapacity míst. Důvodem je vývoj poptávky, kterou výrazně ovlivnila opatření proti šíření koronaviru. V pátek o tom informoval slovenský dopravce ZSSK, nad kterým má kontrolu stát. Firma uvedla, že se na omezení dohodla s Českými drahami.

18. 9. Zpřísnění opatření na Zlínsku. Nově přijímaní klienti sociálních zařízení ve Zlínském kraji musí mít od pondělí negativní test na onemocnění covid-19. Na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku budou muset mít lidé od pondělí při hromadných akcích nad 100 lidí ve venkovních prostorech nasazenou roušku či jinou ochranu dýchacích cest. Vyplývá to z nových mimořádných opatření, která dnes vydala krajská hygienická stanice se sídlem ve Zlíně.

18.9. Při cestě na Slovensko test. Při cestování z ČR na Slovensko začala dnes dopoledne platit omezení kvůli šíření koronaviru. Turisté a další skupiny cestujících až na několik výjimek potřebují negativní výsledek testu na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě a následnému testu na infekci. Za nedodržení zmíněných nařízení slovenských hygieniků, které už začali slovenští policisté náhodně kontrolovat například na dálničním přechodu Brodské/Břeclav, hrozí pokuta do 1659 eur (přes 44 000 korun). Lidé by se nejpozději při vstupu z ČR a z dalších rizikových zemí na Slovensko podle opatření hlavního hygienika Slovenska měli od dnešních 9.00 elektronicky registrovat  a potvrzení předložit pro případ policejní kontroly. 

18. 9. Zákaz návštěv v Městské nemocnici Ostrava. Kvůli zhoršování epidemie koronaviru začne v Městské nemocnici Ostrava od neděle opět platit zákaz návštěv. Novináře o tom dnes informovala mluvčí zdravotnického zařízení Andrea Vojkovská. „V souvislosti s aktuální zhoršenou epidemiologickou situací platí v Městské nemocnici Ostrava od neděle 20. září až do odvolání plošný zákaz návštěv. Týká se všech lůžkových stanic, Léčebny dlouhodobě nemocných i Domu sociálních služeb,“ uvedla mluvčí.

14. 9. V Jihlavě matrika opět v provozu, zavřela ale všechna infocentra. Od pondělí 14. září je již v plném provozu matrika na jihlavském magistrátu. Všechny pracovnice už mají negativní testy na COVID-19. Bylo naopak nutné dočasně uzavřít turistické informační centrum. Kvůli jedné pracovnici s pozitivním testem musely do karantény všechny její kolegyně, protože se vzájemně potkávaly. Uzavřena tak budou do pátku 18. září obě turistická infocentra, na radnici i na Bráně Matky Boží.

13. 9. Pošta připravuje rozesílku roušek

13. 9. Dalších 75 testů na covid-19 v krajském léčebném ústavu v Jevíčku na Svitavsku žádné nové nákazy mezi pacienty a ani zaměstnanci nezjistilo. Celkem bylo otestováno zhruba 150 lidí z ústavu. Nákaza se již dříve potvrdila u třech pacientů a čtyř zaměstnanců, všechny nakažení jsou z rehabilitačního pavilonu. Uvedla to ředitelka ústavu Lenka Smékalová.

12. 9. Zlínská nemocnice v pondělí otevře druhé odběrové místo pro odběr stěrů lidem s podezřením na nákazu koronavirem. V sobotu to oznámil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Nemocnice tak reaguje na zvýšenou poptávku po odběrech. V posledních dnech na odběrovém místě ve zlínské nemocnici obslouží denně až 200 lidí, v sobotu dopoledne jich bylo osm desítek. Za posledních 24 hodin přibylo v kraji podle údajů ministerstva zdravotnictví 84 pozitivních případů nákazy.

12. 9. Moravskoslezský kraj už vytipoval místa, kde budou moci lidé v podzimních volbách hlasovat z auta. Jde o takzvané drive-in volební stanoviště pro lidi, kteří museli kvůli koronavirové nákaze do karantény. Vytipované lokality nyní prověřují dopravní policisté, armáda a další složky, řekla Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.

11. 9. Jihlava ruší setkání představitelů města s občany – Kvůli koronaviru a zpřísnění hygienických pravidel se zatím na neurčito odkládá plánované setkání vedení města Jihlavy s občany, které se mělo uskutečnit v pondělí 14. září.

11. 9. Vysočina. Koronavirem onemocnělo za poslední týden 281 lidí z Vysočiny, o týden dřív byla nemoc covid-19 potvrzená u 157 lidí. Od začátku pandemie se nakazilo 1140 lidí s trvalým bydlištěm v Kraji Vysočina.

11.9. Vývoj na jižní Moravě. V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 81 potvrzených případů nemoci covid-19. Nejvíce v Brně, a to 34. Převažují mírné příznaky.

10. 9. – Povinné roušky platí i v jeskyních, upozornili jeskyňáři – Povinnost nosit roušky se vztahuje i na jeskyně. Pravidlo platí ve všech zpřístupněných jeskyních – více v článku.

10. 9. – Zákaz návštěv ve FN u sv. Anny v Brně – vedení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně rozhodlo vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci o zákazu návštěv všech hospitalizovaných pacientů, a to až do odvolání. Návštěvy byly doteď dvakrát týdně, vždy ve středu a v neděli. Tuto neděli, tedy 13. září, již návštěvy nebudou možné. Omlouváme se pacientům a jejich příbuzným, ale tímto krokem chráníme především zdraví lidí, hospitalizovaných v nemocnici, což by měli nejvíce chápat právě jejich nejbližší…

10. 9. Za posledních 24 hodin přibylo v Jihomoravském kraji 105 nově nakažených koronavirem – nejvíce případů zaznamenali hygienici v Brně, a to 37. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní narůstá počet případů s nárůstem testování.

10. 9. Každý český občan starší 60 let by měl dostat poštou respirátor a pět roušek, rozhodla ve středu vláda. Z policejního skladu v Opočínku u Pardubic již začala distribuce ochranných pomůcek pro seniory v souvislosti s šířením nákazou koronavirem.

9. 9. Roušky budou opět povinné ve vnitřních prostorech. – více v článku.

6. 9. V neděli večer zemřel ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně jeden z pacientů s onemocněním COVID-19. Pacient byl v těžkém stavu hospitalizován na Anesteziologicko resuscitační klinice. Zemřel na multiorgánové selhání. V současné době jsou na ARK tři pacienti s onemocněním COVID-19. Jsou na umělé plicní ventilaci a jejich zdravotní stav je vážný.

5. 9. V Domově Horizont v Kyjově na Hodonínsku testy potvrdily nákazu koronavirem u dalších klientů i zaměstnanců. „Pozitivní jsou všichni obyvatelé jednoho poschodí a vážnost průběhu se liší od jednoho klienta zcela bez příznaků až po jednoho klienta, který měl vysoké horečky a musel být hospitalizován,” uvedl náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD). Nemocných je také šest zaměstnanců domova, kteří se léčí v domácí izolaci. V domově dál platí přísná pravidla.

4. 9. V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů chytré karantény 230 lidí s covidem-19. – Je to více než v uplynulém týdnu, kdy sedmidenní přírůstek činil 178 nakažených. K dnešnímu dni tak od počátku pandemie covidem-19 onemocnělo 5607 lidí. Podle těchto údajů je aktuálně hospitalizováno 18 lidí, 92 v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Aktuálně nemocných je v kraji 502 lidí. Z nemoci se vyléčilo 5013 lidí. Navzdory republikovému vysokému nárůstu nemocných v regionu zatím nakažených skokově nepřibývá.

4. 9. Žáci dvou tříd 8. základní školy ve Frýdku-Místku jsou kvůli nákaze covidem-19 v karanténě. Zůstat v ní muselo rovněž několik zaměstnanců. Od pondělí žáky čeká omezení výuky. Město o tom dnes informovalo na svých facebookových stránkách.

1. 9. Přichází opět povinnost nosit roušky na řadě míst. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo nošení roušek ve veřejné dopravě, sociálních a zdravotnických zařízeních, kostelích, na úřadech i na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob. Povinnost se naopak celoplošně netýká škol, obchodů, restaurací, kadeřnictví, ani dalších služeb.

31. 8. Moravská vodárenská omezuje provoz zákaznických center. Moravská vodárenská od úterý kvůli pandemii nového typu koronaviru omezí provoz svých zákaznických center v Olomouci, Prostějov a Zlíně. „Otevřena budou výhradně pro předem zaregistrované zákazníky,“ řekla dnes ČTK mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová. „Vstup do budov Moravské vodárenské bude registrovaným zákazníkům umožněn pouze s ochranou obličeje a po použití dezinfekce u vstupu. Bez předchozí rezervace nebudou zákazníci do zákaznických center vpuštěni,“ upozornila Bártová. Zákazníci se můžou registrovat pomocí rezervačního systému na webových stránkách www.smv.cz  nebo prostřednictvím zákaznických linek 840 668 668 a 601 276 276.

31. 8. Kyjovská nemocnice otevírá neurologické oddělení. Nemocnice Kyjov opět zprovoznila celé neurologické oddělení, které muselo v srpnu zavřít kvůli zaměstnancům nakaženým koronavirem. Ode dneška funguje už i lůžkové oddělení, zatím se sníženou kapacitou. V nemocnici onemocnělo covidem-19 osm zaměstnanců, tři už se vyléčili.

31. 8. V Moštěnicích na Přerovsku odložen start školního roku Mezi pedagogy se se objevil pozitivní test na covid-19. Na základě karantény nařízené krajskou hygienickou stanicí je zahájení školního roku odloženo na 8. září.

17. 8. Tři pacienti ve vážném stavu ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně – v současné době jsou na Anesteziologicko resuscitační klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně hospitalizováni tři pacienti s onemocněním COVID-19 v těžkém stavu. U jednoho nastalo mírné zlepšení, a tak ho mohli lékaři odpojit od umělé plicní ventilace, zbylí dva jsou napojeni na plicní ventilaci. Zdravotní stav všech tří pacientů je vážný.

23. 7. Roušky na vnitřních akcích, omezení počtu osob.  S účinností od soboty 25. července od půlnoci dojde k zavedení plošné povinnosti nošení roušek na vnitřních hromadných akcích nad sto osob,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Od pondělí zavádí ministerstvo zdravotnictví omezení počtu osob na vnitřních hromadných akcích z 1000 osob na maximální počet 500 osob.

23. 7.  Na Vysočině bylo od středečního večera potvrzeno dalších 14 nemocných s covidem-19. Nejvíc nákaz přibylo na Jihlavsku, kde jsou mezi nemocnými i někteří obyvatelé jihlavského Alzheimercentra.

23. 7. V Moravskoslezském kraji přibylo podle dat z chytré karantény 73 lidí s koronavirem. Je to více než tomu bylo o den dříve. Celkem v regionu od počátku pandemie onemocnělo covidem-19 už 4207 lidí.

21. 7. 66 nových případů v Moravskoslezském kraji  Od pondělí přibylo v Moravskoslezském kraji 66 potvrzených případů nákazy koronavirem. Nejvíce nových případů znovu připadá na Karvinsko, kde v neděli začalo další plošné testování v OKD. Celkově se počet pozitivně testovaných od počátku pandemie navýšil na 4082, v pondělí to bylo 4016 lidí. 

21. 7. Koronavirus v Bosch Jihlava  Hygienici se na Vysočině stále potýkají s nákazou koronavirem. Aktuálně zrušili opatření ve Větrném Jeníkově, naopak nové nakažené hlásí z firem. Nejnovější informace se týkají jihlavské firmy Bosch, kde se objevily první dva potvrzené případy.

21. 7. Hygienici včera v Moravskoslezském kraji zaznamenali nové výskyty covidu-19 mezi seniory. Nákaza se vyskytla mimo jiné na Karvinsku v domově seniorů v Havířově a v nemocnici v Bohumíně.

21. 7. Demonstrace v Ostravě – V Ostravě lidé protestovali proti postupu místní krajské hygienické stanice i ministerstva zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem.  (podrobnosti)

20.7. 1000 Kč na dovolenou na Českomoravské vrchovině. O slevový poukaz na dovolenou na Českomoravské vrchovině v hodnotě 1000 korun požádalo během prvního týdne okolo 600 lidí. Na podpory, které mají pomoci regionálnímu cestovnímu ruchu po dopadech opatření proti koronaviru, kraj uvolnil deset milionů korun. Postačí na 10 000 voucherů. Žádat o ně lze od 13. července zde. (podrobnosti).

20.7. Zrušeny Slovácké slavnosti. Nepříznivý vývoj koronavirové pandemie zapříčinil zrušení Slováckých slavností vína a otevřených památek, které se měly uskutečnit 12. a 13. září. (podrobnosti).

19.7. Hygienici nezaznamenali další nárůst počtu nakažených ve Vlčnově na Uherskohradišťsku, kde se v uplynulých dnech rozšířil covid-19. Nemoc potvrdily testy u osmi obyvatel obce, počet nakažených se o víkendu nezměnil. Vyplývá to z údajů hygieniků k dnešním 08.30. Od soboty musejí lidé v obci povinně nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 účastníky, je nutné při nich dodržovat rozestupy.

19. 7. V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední páteční aktualizace dat 95 případů nákazy koronavirem. Celkem se v regionu od počátku pandemie nakazilo 3986 lidí, v pátek statistika udávala 3891 osob. Jednoznačně dominují okresy Karviná, Frýdek-Místek a zčásti Ostrava. Ostatní okresy mají spíše sporadické nárůsty v počtu jednotek.

19. 7. Armádní odběrové týmy dnes začaly v OKD znovu odebírat horníkům a zaměstnancům těžební společnosti vzorky pro testy na koronavirus. Další plošné testování potrvá až do středy. Na testy nejprve přicházejí zaměstnanci Dolu ČSM, kteří v prvním kole testů měli negativní výsledek nebo se z různých důvodů nedostavili k testování.

19. 7. Nejde o druhou vlnu epidemie. „Nové případy koronaviru nezatěžují zdravotní systém tak, že by šlo mluvit o druhé vlně,“ uvedl epidemiolog Roman Prymula pro Českou televizi. Počty těžkých případů nerostou rychle.

18. 7. Ve Vlčnově na Uherskohradišťsku prokázaly testy covid-19 u osmi lidí. – Na základě doporučení hygieniků by obyvatelé obce měli začít znovu nosit roušky.

17. 7. Opětovné zpřísnění opatření v Moravskoslezském kraji – V kraji se zavádí povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách i veřejné dopravě. Omezení se týkají i návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů. (podrobnosti)

28. 4. Nouzový stav se prodlužuje do 17. května – S prodloužením stavu nouze a s tím spojenými hlavními vládními omezeními proti šíření koronaviru do tohoto data v úterý souhlasila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky podle návrhu poslanců KSČM, kteří v dolní komoře tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD.

28. 4. Musíme podpořit plavbu na Baťově kanálu, říká Gargulák z Povodí Moravy – Povodí Moravy připravuje kroky ke zmírnění důsledků vládních opatření na plavbu na Baťově kanálu, říká v rozhovoru generální ředitel státního podniku Václav Gargulák. Chce prodlouženou sezonu. (podrobnosti)

28. 4. Brněnské veletrhy chtějí otevřít dřív než festivaly – Veletrhy se co do počtu a kontaktu lidí podobají nákupnímu centru víc než festivalu, ozývá se z vedení Veletrhů Brno, které proto bude od vlády žádat vyjmutí veletrhů z režimu hromadných akcí. (podrobnosti)

27. 4. Část zoologických zahrad na Moravě zůstává zavřená, přestože už může otevřít – Neotevřely se navzdory vládnímu rozvolnění opatření proti koronaviru. Vláda podle nich rozhodla nečekaně a některé zahrady například nestihnou spustit prodej vstupenek či připravit hygienická opatření. (podrobnosti)

27. 4. Začala druhá vlna uvolňování opatření kvůli koronaviru – Otevírají se další obchody, posilovny, autoškoly či knihovny. Jejich provoz budou provázet speciální podmínky. (podrobnosti)

27. 4. Hromadné testování pro studii o nákaze koronavirem je za půlkou – Pro potřeby studie kolektivní imunity proti covid-19 bylo k dnešnímu dni na území celé republiky vyšetřeno 15.508 lidí z plánovaných 27.000. Na Moravě se pátým dnem testovalo v Brně a třetím dnem v Olomouci, Litovli a v Uničově. V Brně již netestují lidi ve věku 60 až 89 let, otestovali jich potřebný počet. (podrobnosti)

24. 4. Do hromadného testování na Olomoucku se zapojuje málo seniorů – Odborníci se je pokusí doplnit z řad lidí, kteří přijdou na odběrová místa v Olomouci, Litovli a v Uničově mimo rezervační systém, případně se pokusí pro seniory zařídit ještě jeden speciální termín. (podrobnosti)

23. 4. Znojemští zastupitelé vyzvali v otevřeném dopise ministra, aby se otevřela moravsko-rakouská hranice – Autoři dopisu apelují, aby se v dohodě s vládou Rakouské republiky umožnil co nejrychlejší návrat k předkrizovému stavu a otevření státní hranice s Rakouskem. Znojemští zastupitelé upozorňují, že uzavření hranice podkopává ekonomickou stabilitu a životní úroveň jihu Moravy. Jako argument pro otevření hranice uvádějí nízkou míru nákazy na moravské i rakouské straně pomezí. (podrobnosti).

23. 4. Na Olomoucku je o hromadné testování obrovský zájem, v Brně situaci nezvládli – Obrovský zájem dobrovolníků doprovází na Olomoucku chystaná testovací studie zaměřená na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19. Všech 6500 míst v rezervačním systému je obsazeno. Jedná o navýšení počtu pro oblast. V Brně už se testuje, organizátoři tam situaci nezvládli, odběrová místa jsou přeplněná. (podrobnosti)

22. 4. Chování vlády během koronavirové krize budí nevoli, vzniká hromadná žaloba na stát – Někteří kritikové chtějí podniknout právní kroky. Vznikla iniciativa, která má za cíl shromáždit co nejvíce lidí ekonomicky postižených vládní politikou a podat hromadnou žalobu na stát. (podrobnosti)

22. 4. – Během úterý pozvolna stoupal počet prokázaných nakažených po celé Moravě a Slezsku. – Nejvíce však v Moravskoslezském kraji.

21. 4. – Do hromadného testování se zapojila i armáda – Na přípravě odběrových míst, na kterých budou zdravotníci hromadně testovat lidi pro účely studie o počtu nakažených koronavirem, se podílí 180 vojáků. Armáda se zapojí i do následné studie, na každém z míst budou pracovat armádní medici, ženisté a vojenští policisté. (podrobnosti)

21. 4. – Vláda chce od čtvrtka spustit hromadné testování nákazy koronavirem – Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula očekává, že protilátky budou mít promile až procenta lidí. Výsledky testování mají být k dispozici do na začátku května. Od čtvrtka se bude testovat až 27.000 lidí z míst s různým množstvím nakažených. Na Moravě se jedná o Brno, Olomouc, Uničov a Litovel. (podrobnosti)

21. 4. – Koronavirus ohrozil plán Kofoly na vybudování nového sídla a muzea – výsledkem projektu za 180 milionů Kč. má být nové sídlo s muzeem v ostravských Dolních Vítkovicích. Společnost zatím odložila zahájení rekonstrukce zakoupeného objektu Nových koupelen. Panují však obavy, že by mohl celý projekt skončit kvůli špatné ekonomické situaci Kofoly. (podrobnosti)

21. 4. – Plošné testování v Olomouckém kraji –Máme jedinečnou příležitost otestovat lidi z uzavřených oblastí. Doufám, že i tam se zodpovědnost lidí odrazí na výsledcích. Litovelsko a Uničovsko jsou tak nejhodnotnější partneři projektu,“ uvedl hejtman Olomouckého kraj Ladislav Okleštěk

21. 4. – Odklad poplatku za odpad v Brně – Zastupitelé města Brna dnes rozhodli, že poplatek za komunální odpad lze zaplatit do konce srpna namísto původního termínu do konce května. Důvodem je složitá situace kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru. Poplatek je 670 korun za rok na osobu. Platit nemusí děti do čtyř let a senioři nad 70 let, kteří jsou od letošního ledna osvobození. Město má v plánu letos vybrat za odpad přes 200 milionů. Posun termínu navrhla zastupitelstvu rada.

20. 4. – Otevírají farmářské trhy – Pondělní uvolnění opatření se týká také farmářských trhů. Ty v Brně se tak znovu pomalu probouzejí k životu. Prodávat však mohou jen ti, kteří nabízí vlastní zboží, nikoliv ze zahraničí. Stánky musí být ve dvoumetrových rozestupech, na každém stole je také k dispozici dezinfekce (podrobnosti).

20. 4. – Chytrá karanténa – „Systém zatím funguje na Moravě, dále bude implementován v dalších regionech. Vzpomínkové mapy mají význam, souhlas je dáván. V praxi nemá mapa význam, pokud byl nakažený poslední dva týdny doma. Ale už jsem viděl i mapu, kde bylo až 40 zaznamenaných míst. V takovém případě pak následují dlouhé rozhovory, při nichž se snažíme zjistit co nejvíce o kontaktech dotyčného,“ řekl pro Radiožurnál Prymula.

20. 4. – Uvolňování opatření – V pondělí 20. dubna dojde k první vlně obnovení činnosti některých obchodů a omezených služeb, připomíná nedělní tisková zpráva ministerstva průmyslu a obchodu . Otevřít mohou například farmářské trhy, autobazary a provozovny řemesel, konat se můžou i malé svatby či venkovní tréninky profesionálních sportovců. U všech nově otevřených provozoven budou i nadále platit dříve zavedená pravidla- dodržování dvoumetrového odstupu, dostupnost dezinfekce rukou, ochrana úst a nosu i nošení rukavic v případě personálu.

19. 4. – Dezinfekce nemocnice v Brně – Ve FN Brno Bohunice probíhá preventivní dezinfekci nemocnice. Na místě jsou 4 vozidla ze stanice Líšeň.

18. 4. – Kvůli pandemii koronaviru přijde Olomouc v květnu o řadu tradičních festivalů s dlouholetou historií. – Některé z nich se však pořadatelé rozhodli přeložit na podzim letošního roku. Patří k nim přehlídka Divadelní Flora, nejstarší česká přehlídka populárně vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO) i tradiční olomoucký majáles, který letos slaví desáté výročí. Naopak festival Dvořákova Olomouc se letos neuskuteční vůbec, filharmonie bude posluchačům vracet vstupenky.

18. 4. – Opavský magistrát se opět částečně otevře veřejnosti. – Návštěvníci ale budou muset splnit přísná opatření. Do budov úřadů budou například vpuštěni jen po předchozí telefonické, e-mailové či písemné domluvě a po vyplnění čestného prohlášení, že nejsou v karanténě či nemají příznaky onemocnění. ČTK to v sobotu řekl Roman Konečný z tiskového odboru radnice. Dodal, že nová pravidla budou platit od 20. dubna.

18. 4. – V Olomouckém kraji přibyly od pátečního večera dva případy nákazy novým typem koronaviru, celkem jich je potvrzeno 612. – Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které do evidence zahrnuje všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji. Ministerstvo zdravotnictví v Olomouckém kraji stále eviduje osm obětí nového koronaviru. Počet vyléčených v kraji podle údajů hejtmanství vzrostl do pátečního večera ze čtvrtečních 109 lidí na 137.

18. 4. – Maturanti na středních školách v Brně zatím nevědí, kdy dostanou vysvědčení za druhé pololetí a za jakých podmínek budou maturovat. – Ředitelé škol čekají na pokyny od ministerstva školství. Teprve poté školy mohou naplánovat přesný harmonogram zkoušek, řekli ČTK oslovení ředitelé brněnských středních škol.

16. 4. – Domovu pro seniory Iris v Ostravě přibyli nakažení onemocněním covid-19. – Nákaza se už projevila u 33 pacientů a deseti zaměstnanců, dosud zařízení udávalo 22 pozitivních klientů a osm pracovníků. Na výsledky dalších testů domov ještě čeká. Personálně zatím situaci dokáže zvládnout, ale už mu nesmí onemocnět žádná zdravotní sestra. ČTK to dnes řekl ředitel domova Michal Mariánek. V domově se tak nakazila zhruba pětina lidí, má 104 klientů a 93 zaměstnanců.

16. 4. – Jihlava si kvůli možnosti, že krajští hygienici nařídí karanténu pro bezdomovce, pronajala šest obytných kontejnerových buněk. – Ubytovat by v nich bylo možné deset až 15 lidí. Za osazení kontejnerů na novém parkovišti u centrálního hřbitova v Žižkově ulici a za jejich dvouměsíční pronájem město zaplatilo 120 tisíc korun. Vyplývá to z dnešní zprávy radnice.

16. 4. – Zastupitelé Litovle – Poprvé od propuknutí epidemie nového typu koronaviru budou příští týden ve čtvrtek za zpřísněných hygienických a bezpečnostních podmínek jednat zastupitelé Litovle na Olomoucku, která byla dva týdny v březnu společně s nedalekým Uničovem uzavřena kvůli vysokému počtu nákaz. Připraven je i přenos obrazu a zvuku z jednání zastupitelstva,

16. 4. – Péče o pacienty se ve Fakultní nemocnici Ostrava začíná ode dneška postupně vracet do běžného režimu. – Zákaz operací a hospitalizací již neplatí na výkony, jejichž odklad by v řádu 30 dnů mohl vést k poškození zdraví pacientů. A obnovovat se bude i ambulantní péče. Dál budou platit hygienická a bezpečnostní opatření. „Situaci budeme permanentně hlídat a vyhodnocovat, a kdyby se situace vyvíjela špatným směrem, okamžitě řadíme zpátečku,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Havrlant. 

16. 4. – V Brně zítra začne plošné testování na covid-19 v domovech pro seniory, u terénních sociálních pracovníků i u lidí bez domova. – Na testování se domluvilo město s neziskovou organizací Podané ruce a výzkumným centrem @CEITEC_Brno které bude vzorky vyhodnocovat.

16. 4. – Dobrovolníci v Brně už našili 18 000 roušek. – Teď vyrábějí návleky na boty a pokrývky hlavy pro hospice a domovy pro seniory. Hospice potřebují ochranné pomůcky pro návštěvy, které tu tráví poslední dny se svými nevyléčitelně nemocnými příbuznými.

16. 4. – Na Moravě se obnovují farmářské trhy – organizátoři tak reagují na uvolnění vládního opatření proti šíření koronaviru. Prodejci musí dodržovat předepsaná bezpečnostní opatření. Zatím se budou prodávat sazenice, později další sortiment. (podrobnosti)

16. 4. – Města řeší, kdy otevřou školky – Města jako zřizovatelé mateřských škol teprve analyzují vládní rozhodnutí o otevírání škol, na které lze navázat i otevírání školek. Ty však neuzavřelo ministerstvo zdravotnictví, ale právě města. Záleží i na zájmu rodičů. (podrobnosti)

16. 4. –  Huť Liberty Ostrava sníží kvůli koronaviru do srpna výrobu o 20 pct., dočasně odstaví vysokou pec 2. – Odbory nesouhlasí. Část zaměstnanců zůstane doma.

15. 4. – Kvůli omezením se ruší svatby – Omezení zavedená kvůli koronaviru se dotkla minimálně desítek svateb na celé Moravě. Rušení svateb tvrdě dopadá i na svatební salony. Majitelka největšího svatebního centra na Moravě Caxa označila letošní sezonu za katastrofální. (podrobnosti)

15. 4. – Nejvíce nemocných přibývá v Moravskoslezském kraji

15. 4. – V Alzheimercentru Ostrava, kde se vyskytla hromadná nákaza koronavirem, budou od čtvrtku pomáhat vojáci. – Už podstoupili testy na covid-19. Po otestování je zařízení využije především k pomocným pracím k zajištění provozu. Zařízení jich bude mít k dispozici 15, řekla ve středu ČTK za centrum Martina Svobodová.

15. 4. Hrady a zámky – Národní památkový ústav otevře všech sto svých hradů, zámků a dalších objektů 8. června. ČTK to ve středu řekla mluvčí ústavu Jana Hartmanová. Hlavní sezona měla původně začít 1. dubna, zbrzdila ji ale vládní opatření proti šíření koronaviru. K 8. červnu připravuje ústav také spuštění testovacího režimu online prodeje vstupenek ve všech objektech ve své správě. Prohlídky objektů se budou konat za dodržení přísných hygienických pravidel.

15. 4. – Vietnamky žijící na Hané ušily Olomoučanům 1500 roušek. – Další roušky dodaly Vietnamky do fakultní nemocnice, na městskou policii, do Prostějova nebo postižené Litovle. Městu Olomouc k rouškám přidaly ještě 20 kilogramů kávy a sladkosti.

15. 4. – Slezské divadlo v Opavě – Bez herců a bez diváků jsou nejen velká, ale i menší regionální divadla. Mnoho z nich už ani neplánuje, že by odehrálo nějaké představení v této sezóně. Například ve Slezském divadle v Opavě se ještě před pár dny šily roušky. 

15. 4. – Do systému chytré karantény se na Moravě už zapojily kromě Jihomoravského také Olomoucký a Moravskoslezský kraj. – Potvrdil to zmocněnec vlády pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

15. 4. – Ministerstvo zdravotnictví opět povolí přítomnost otce či jiné další osoby u porodu. – Serveru Deník N to ve středu potvrdil námětek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Přítomnost třetí osoby u porodu byla zakázána kvůli šíření koronaviru zhruba od poloviny března. Výjimku ze zákazu později ministerstvo umožnilo jen u porodů handicapovaných žen nebo třeba cizinek, které potřebují tlumočníka.

14. 4. – Tradiční Jízda králů se letos poslední květnový víkend ve Vlčnově na Uherskohradišťsku nepojede. – Dnes o tom kvůli šířící se pandemii nového typu koronaviru a souvisejícím vládním opatřením rozhodli pořadatelé. Budou mimo jiné zvažovat, zda Jízdu králů odsunou na jiný termín nebo ji pro letošek zruší bez náhrady. Novinářům to dnes řekla místostarostka obce Marta Moštková (STAN). Jízda králů od roku 2011 figuruje na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. „Jisté je, že v daném termínu, který měl včetně doprovodných programů být, tedy od 29. do 31. května, určitě Jízda králů nebude. Zda to bude definitivní rozhodnutí pro celý letošní rok, to ještě nemůžu říct. Jednáme o dalších možných variantách, uvedla místostarostka.

14. 4. – Na jihu Moravy se z covid-19 vyléčilo od pondělního večera dalších 19 lidí, celkem je evidováno jako uzdravení 85 lidí. – Další dva lidé nakažení koronavirem ale od pondělního večera zemřeli, počet úmrtí v kraji se tak zvýšil na deset. V tiskové zprávě o tom informovala vedoucí protiepidemického oddělení jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

14. 4. – V Olomouckém kraji zůstává 589 potvrzených případů nákazy koronavirem – údaje ministerstva zdravotnictví, které zahrnují všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji, se tak nezvýšily za posledních 24 hodin. Olomoucká krajská hygienická stanice i kraj eviduje nyní 587 případů, což je o čtyři více než ráno. Výrazněji se však zvýšil počet uzdravených a to ze 73 na současných 92 případů. V kraji je stále osm obětí nového koronaviru, poslední přibyla v sobotu.

14.4. – Veřejná sbírka Brna vyhlášená kvůli koronaviru zatím vynesla skoro 150 000 korun. – Novinářům to dnes řekl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Na účet 111377222/0800 může přispět každý. Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) město využije část peněz na zabezpečení jídla pro lidi, kteří se ocitli v tíživé životní situaci a nemají například střechu nad hlavou. Město se proto rozhodlo využít magistrátní jídelnu, která obvykle funguje pro 400 strávníků denně, ale kvůli koronaviru byla činnost omezená na polovinu. Z toho důvodu ji město využilo na pomoc lidem v nouzi, kterým vaří denně stovky obědů. Distribuuje je pak charita a další organizace. V kraji je přes 350 nakažených novým typem koronaviru, nejvíce je jich v Brně.

14. 4. – V rámci testování chytré karantény na Jižní Moravě vznikla tzv. vzpomínková mapa – systém má pomoct s hledáním kontaktů nakaženého. Chytrá karanténa se má po velikonocích postupně rozšiřovat na území celé ČR (podrobnosti).

14. 4. – Růst počtu nakažených v ostravských zařízeních pro seniory – Počet pozitivních na covid-19 vzrostl v obou sociálních zařízeních s nákazou v Ostravě. Alzheimercentru přibyli nemocní klienti, domovu Iris personál. 

14. 4. – Na Olomoucku do autobusů už i předními dveřmi – Lidé ode dneška mohou do autobusů Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje opět nastupovat i předními dveřmi, kupovat si doklady u řidiče a označovat jízdenky přímo ve vozidle. Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk zrušil preventivní opatření, které v březnu v linkové autobusové dopravě zavedl kvůli epidemii nového typu koronaviru a nedostatku ochranných pomůcek. Hejtmanství o tom informuje na úřední desce.

14. 4. – Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zemřel další pacient s nemocí covid-19. – V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. V nemocnici, která se stará o pacienty s koronavirem v těžkém stavu, je to pátá oběť. Nyní tam leží pět pacientů s covid-19 v těžkém stavu.

14. 4. – Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku dnes po třítýdenní odstávce zapříčiněné pandemií nového typu koronaviru jako první velký podnik v Česku obnovila výrobu. – Informoval o tom její mluvčí Pavel Barvík. Zpočátku se v továrně i kvůli hladkému náběhu výroby bude místo obvyklých tří pracovat jen na dvě směny (podrobnosti).

13. 4. – Kompenzace za vstupenky na biatlonový světový pohár v Novém městě – Fanoušci, kteří si zakoupili vstupenky na letošní závody biatlonového Světového poháru v Novém Městě na Moravě, se v neděli večer dozvěděli, jaké jsou jejich možnosti. Lístky mohou buď přímo vyměnit a na závody do Nového Města se podívat příští rok, dále si mohou zažádat o vrácení peněz, případně nechat celou záležitost být a podpořit tak pořadatele i Český svaz biatlonu. Vyjádřit se musí nejpozději 8. června.

12. 4. – Nejvíce nakažených přibývá v Moravskoslezském kraji – Vývoj počtu potvrzených případů v krajích Moravy a Slezska.

12. 4. – Uvolňování opatření proti šíření koronaviru – Vláda přestane uvolňovat protiepidemická opatření v případě, že začne lidí infikovaných koronavirem přibývat tempem kolem 400 za den. V pořadu Otázky Václava Moravce dnes tuto hranici formuloval náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Pokud by se nárůst blížil 400, je logické, že další uvolňování nebude, uvedl. Počítá s tím, že chystaná chytrá karanténa s dohledáváním kontaktů nakažených dokáže některá opatření nahradit.

12. 4. – Nemocnice u svaté Anny v Brně potvrdila čtvrté úmrtí pacienta s onemocněním covid-19. – Podle posledních údajů zůstává v nemocnici celkem 6 pacientů ve vážném stavu.

12. 4. – Projekt kultura doma – Dnes ve 20:00 začne fungovat nová webová platforma nazvaná Kultura doma . Cílem jejích tvůrců je vytvořit přehlednou databázi současné umělecké online produkce, která usnadní divákům orientaci v aktuálním kulturním dění. Chce také pomoci kulturní scéně, která se ze dne na den musela přesunout do virtuálního prostředí.

11. 4. – Aplikace eRouška – Od soboty začala fungovat další součást takzvané Chytré karantény. Iniciativa Covid19cz spustila aplikaci eRouška. Přes Bluetooth „sbírá“ data o tom, s kým se uživatel dostal do kontaktu. Díky tomu pak hygienici dokážou snadno a rychle tyto další uživatele dohledat a upozornit je na riziko nákazy – a to i v případě, že se tito uživatelé přímo neznají.

11. 4. – Moravská Třebová na Svitavsku promine nájemné maloobchodníkům, kteří museli kvůli nouzovému stavu zavřít nebo omezit činnost. – Platbu jim odpustí za březen až květen, uvedl místostarosta Miloš Mička. 

11. 4. – Kraj Vysočina v sobotu začal rozvážet rychlotesty pro personál sociálních služeb. – Podle čtvrtečního nařízení ministerstva zdravotnictví mají domovy důchodců a další zařízení povinně provádět vyšetření svých zaměstnanců na koronavirus každé dva týdny. 

11. 4. – Rychlotesty pro sociální služby v Moravskoslezském kraji – Moravskoslezský kraj dnes ráno začal vydávat zástupcům sociálních zařízení rychlotesty pro plošné testování zaměstnanců a klientů v pobytových sociálních službách. Testovat tam většinou začnou ještě dnes, řekl náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil (KDU-ČSL). Dopoledne kraj rozdá téměř 20 tisíc kusů rychlotestů.

11. 4. – 20 zaměstnanců s pozitivním testem v Městské nemocnici Ostrava – Městská nemocnice Ostrava už má k dispozici výsledky všech 103 testů zaměstnanců, u nichž se zjišťovala nákaza covid-19. Počet pozitivních výsledků se proti pátku nezvýšil – nákaza se prokázala u čtyř zdravotních sester a sanitáře, řekla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Celkově má tak nemocnice 20 zaměstnanců s pozitivním testem, dřívější odběry totiž potvrdily 15 nakažených.

11. 4. – Tradiční velikonoční hrkání si ani letos nenechali ujít chlapci v Josefově na Hodonínsku. – Kvůli koronavirovým opatřením nechodili ve skupině, ale hrkali po dvojicích v různých částech obce, řekl starosta Vojtěch Pospíšil (KDU-ČSL). Hrkání s pomocí různých dřevěných nástrojů nahrazuje zvuk zvonů, které podle liturgie přestávají na Zelený čtvrtek bít a odlétají do Říma. Po Josefově takto každoročně chodí od čtvrtka do soboty ve skupině asi 30 chlapců ve věku od tří do 14 let.

10. 4. – Rakousko dnes zavedlo kontroly na hranicích s ČR. – Od úterý bude při vstupu požadovat max 4 dny starý doklad o bezinfekčnosti

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

10. 4. – Laboratoře AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích v pátek spustily do zkušebního provozu vysokokapacitní přístroj pro testování nového typu koronaviru. – Do ostrého provozu bude nasazen po Velikonocích, tedy od úterý 14. dubna.

10. 4. – Do konce dubna by se měla naplno rozjet chytrá karanténa, s jejíž podobou nyní finišují odborníci napříč všemi odbory. – Pokud se projekt naplno rozjede, bude moci přijít na řadu pozvolné uvolňování současné plošné karantény, řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch, který koordinuje v projektu tuzemské laboratoře na testování vzorků.

10. 4. – Moravskoslezský kraj využije rychlotesty z odběrových míst. – Nově budou směřovat do pobytových sociálních zařízení, kde se použijí na testování personálu i klientů. Odběrová místa mají testy připravit a už od soboty by testování mohlo začít.

10. 4. – V Alzheimercentru Ostrava bylo novým koronavirem nakaženo už 40 klientů a 17 zaměstnanců. – Centrum žádá kraj o personální pomoc i ochranné pomůcky.

10. 4. – V Městské nemocnici Ostrava je aktuálně 20 zaměstnanců s pozitivním testem na covid-19. – Nově přibylo pět osob. Testy ještě nejsou kompletní.

10. 4. – Policie na Vysočině ve čtvrtek zjistila přes 40 porušení opatření proti šíření koronaviru. – Nasazenou roušku nemělo 38 lidí, sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Kontrol bylo 1352, zaměřily se i na otevřené obchody, kde lidé nakupovali před velikonočními svátky.

10. 4. – Počet potvrzených nákaz ve Zlínském kraji stoupl na 242 – To je za posledních 24 hodin o devět případů více. Přibylo uzdravených a to z 28 na 39.

9. 4. – Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v úterý 14. dubna po třítýdenní odstávce obnoví výrobu. – Zpočátku se bude vyrábět na dvě směny namísto obvyklých tří. Výroba v Nošovicích byla kvůli pandemii nového typu koronaviru přerušena v sobotu 21. března.

9. 4. – Ve Zlínském kraji přibylo 11 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, je jich 233. – Novinářům to sdělila Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice. Jde o údaje k dnešním 09.00. Vyléčených z nemoci covid-19 je stále 28, jeden člověk v souvislosti s onemocněním zemřel, a to v brněnské fakultní nemocnici. Ševčíková dnes novinářům řekla, že šlo o muže staršího 70 let, další informace hygienici uvádět nebudou.

9. 4. – Výstavu připravovanou k letošním Velikonocům nabídla Horácká galerie v Novém Městě na Moravě přes internet a sociální sítě . – Velikonoce letos galerie připomíná prostřednictvím pravoslaví. Výstava Ikony – obrazy neviditelného světa už měla být týden otevřená návštěvníkům. Vznikla ve spolupráci s pravoslavnou církví v Jihlavě a jihlavským Muzeem Vysočiny. „Protože ji návštěvník nemůže vidět, dali jsme ji alespoň na webové stránky, kde si ji může pečlivě prohlédnout a přečíst. Kdyby byl v galerii, už by ho u toho bolely nohy, doma si to může přečíst v klidu a v sedě,“ řekl s nadsázkou ředitel galerie Josef Chalupa.

9. 4. – Na Vysočině přibylo od středečního večera šest potvrzených případů nemoci covid-19, a to na Havlíčkobrodsku. – Novinářům to řekla Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice. V kraji se nákaza potvrdila u 144 lidí, tři se z ní vyléčili a tři lidé v souvislosti s koronavirovou infekcí zemřeli. Vzorky odebírají všechny krajské nemocnice i zdravotní záchranná služba. V kraji dnes začne působit i armádní tým v rámci systému chytrá karanténa.

9. 4. – Zlínská univerzita v boji proti koronaviru – Přestože na zlínské Univerzitě Tomáše Bati (UTB) chybějí studenti vzhledem k zavření škol kvůli pandemii koronaviru, život na ní se zcela nezastavil. Výzkum pokračuje. “Nemůžeme si dovolit zastavit, v oblasti tvůrčích činností musíme pokračovat dál,” uvedl rektor UTB Vladimír Sedlařík. Podle něj je také důležité, že univerzita převzala společenskou odpovědnost a zapojila se do pomoci druhým. Univerzita brzy po rozšíření onemocnění covid-19 jako jedna z prvních zintenzivnila výrobu dezinfekčního gelu na ruce, který dělala již dříve, avšak v menším objemu. Na univerzitě se tisknou i ochranné štíty. V době koronavirové pandemie se také osvědčil nanomateriál, který Centrum polymerních systémů UTB vyvinulo se zlínskou společností Spur. Nyní se z nanotextilie šijí roušky, také na půdě univerzity, firma chce vyrábět rovněž respirátory.

9. 4. – Brněnský Majáles, akce s návštěvností v řádu desítek tisíc lidí, se letos neuskuteční v tradičním květnovém termínu. – Organizátoři hledají náhradní termín, který bude pravděpodobně v září. Pro odklad se rozhodli kvůli nejisté situaci spojené s opatřeními proti šíření koronaviru. Sedmnáctý ročník festivalu se měl konat 1. května na brněnském výstavišti.

8. 4. – Ochranné pomůcky pro sociální služby – Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR dnes začala distribuovat ze svých skladů v Brně ochranné pomůcky a další potřebný materiál za více než 15 milionů korun. Roušky, respirátory, ochranné štíty, dezinfekce, dezinfekční gely, jednorázové rukavice, ale také potravinové balíčky a vitamíny pro zaměstnance, nutriční nápoje nebo tablety pro klienty míří k více než 800 poskytovatelů sociálních služeb. Potřebný materiál na zabránění šíření koronaviru daroval soukromý sektor. Asociace to dnes sdělila v tiskové zprávě.

8. 4. – Výroba respirátorů a ústenek na Moravě – Morava by se mohla stát centrem výroby ústenek a respirátorů z nanovláken. V řádu týdnů by se měla rozjet výroba ve Zlíně, Brně i v novém závodě Honeywell v Olomouci

8. 4. – V ČR je k dnešnímu ránu 5 033 nakažených. – Za včerejší den evidujeme 195 (2,62 %) pozitivních, přičemž bylo provedeno nejvíce laboratorních testů, celkem 7 434 . Sledujeme tak pokles počtu nově nakažených a nárůst uzdravených pacientů. Zotavilo se již 181 osob. Na Moravě přibylo také několik případů ve všech krajích:

7. 4. – Armáda ukončila působení polní ambulance u Litovle – V Nových Zámcích u Litovle fungovala armádní polní ambulance. Součástí odchodu bylo také důkladné vyčištění místa dočasné polní ambulance. Bylo nutné k tomu upravit terén. Vracíme všechno do původního stavu.

Obrázek

7. 4. – V Alzheimercentru Ostrava se potvrdil nákaza novým koronavirem u 23 klientů a osmi zaměstnanců. – Na výsledky testů některých klientů zařízení ještě čeká. Většina nakažených klientů nemá žádné příznaky onemocnění. Péči o ně zařízení zatím zvládá, řekla v úterý za centrum Martina Svobodová. V pátek byla jedna z klientek centra převezena kvůli jiným zdravotním problémům do nemocnice.

7. 4. – Zaměstnanci se dočasně přestěhovali do Znojemského domova pro seniory – Přinesli si rozkládací postele, povlečení, oblečení a nechali se zavřít v Domově pro seniory ve Znojmě. Dobrovolně. Preventivně. Aby koronavirus nezavlekli mezi staré lidi, pro které je největší hrozbou.

7. 4. – Zrušen zákaz cestování do zahraničí, kontroly zůstávají – Plošný zákaz cestování byl zrušen,“ řekl na tiskové konferenci ministerstva vnitra o zmírnění zákazu cestovat z Česka Jan Hamáček, předseda ústředního krizového štábu. Stále platí zákaz vstupu cizincům, až na výjimky. Platí omezení volného pohybu vydané ministerstvem zdravotnictvím. Hraniční kontroly nadále zůstávají. Všichni až na výjimky budou muset po návratu do Česka do povinné 14 denní karantény.

7. 4. – Vláda povolila otevření některých obchodů a sportovišť. – Od úterý mohou být v provozu sběrny a výkupny surovin. Od čtvrtka také hobby markety, železářství či prodejny jízdních kol. V otevřených obchodech budou od čtvrtka platit přísnější opatření. Mezi lidmi budou rozestupy, obchody zajistí dezinfekční prostředky.

7. 4. – Olomoucko stále nejvíce zasaženým regionem Moravy a Slezska

7. 4. – Počet lidí nakažených koronavirem v ČR se v pondělí zvýšil o 235 na celkových 4822. – Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 121 lidí, naopak 78 pacientů s koronavirem v nemocnicích zemřelo.

6. 4. – Vláda začne s uvolňováním mimořádných opatření, hovoří se o řízeném promořování – Vláda České republiky plánuje postupné uvolňování mimořádných opaření, která přijala v souvislosti s pandemií koronaviru. Od čtvrtka by se mohly otevírat některé druhy obchodů. Náměstek ministra zdravotnictví Prymula hovoří o řízeném promořování populace. (podrobnosti)

5. 4. – FN Brno příjme 6 pacientů z Francie – Česká republika přijme šest francouzských pacientů nakažených koronavirem, kteří jsou ve vážné stavu. (podrobnosti)

5. 4. – Otevření dalších typů obchodů od čtvrtka – Podle vlády by mohly být od čtvrtka možné otevření následujících obchodů:

  • prodejny s pracovními oděvy, rukavicemi, dezinfekcemi
  • dětský textil a prodejny dětského vybavení (kočárky, autosedačky, přebalovací pulty)
  • papírnictví
  • stavebniny, hobbymarkety, železářství
  • obuv a opravny obuvi
  • sběr a výkup surovin, kompostárny.

5. 4. – Zpožděné respirátory pro Olomouc – Zpoždění nabrala velká zásilka respirátorů úrovně FFP2, která podle původního harmonogramu měla z Číny do Olomouce dorazit dnes dopoledne. Termín příjezdu kamionu z ostravského letiště byl posunut na noční hodiny. „Město se postará o jejich další distribuci všem potřebným, kteří je například při výkonu svého povolání dosud citelně postrádají,“ řekl mluvčí radnice Michal Folta.

5. 4. – Nákaza novým typem koronaviru byla o víkendu v Olomouci prokázána u dalších 21 zahraničních vysokoškolských studentů. – Testováno bylo zhruba osm desítek studentů, kterým byla v předchozích dnech nařízena karanténa, uvedl ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého Josef Suchánek. Už v týdnu bylo onemocnění COVID-19 v Olomouci postupně zjištěno u 28 zahraničních studentů, nakaženo jich tedy celkem je 49.

5. 4. – Nemoc COVID-19 se prokázala u dalších devíti klientů Domova pro seniory Iris v Ostravě. – Nakaženi jsou nově i dva zaměstnanci. Všichni jsou bez příznaků. Celkem tak testy koronavirus už prokázaly u 12 klientů a tří pracovníků domova, sdělil ředitel domova Michal Mariánek. Číslo ještě nemusí být konečné. Vedení domova totiž ještě čeká na výsledky asi dvou desítek testů.

5. 4. – U dvou klientů domova pro seniory v Lukově na Zlínsku potvrdily testy nákazu novým typem koronaviru. – Nakažení budou od ostatních seniorů v zařízení izolováni v samostatných jednolůžkových pokojích. Nákaza se potvrdila také u kuchařky domova pro seniory v Nezdenicích na Uherskohradišťsku. Klienty i personál obou zařízení čekají testy, řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek

5. 4. – Fotbalová Sigma Olomouc se v boji proti pandemii nového koronaviru zapojila do šití roušek. – Na výrobě ochranných pomůcek se podílel i trenér Radoslav Látal, který věnoval finance na nákup látky v klubové modré barvě. Část roušek hráči A-týmu rozvezli prodavačkám do supermarketu a další várku rozmístí v příštích dnech také na jiných místech.

4. 4. – Na interně Nemocnice Břeclav mají covid-19 tři lékaři, tři sestry a devět pacientů. – Přes 50 dalších testů bylo negativních. Oddělení není zavřené.

4. 4. – Remdesivir se bude testovat u pacientů i na Moravě – Výrobce experimentálního léku remdesivir si vyžádal dvě až tři místa pro případné další testování medikamentu proti koronaviru v České republice. Měly by to být Fakultní nemocnice Brno a v Praze Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice na Bulovce. 

4. 4. – V Jihomoravském kraji je k dnešnímu večeru 252 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je oproti ránu nárůst o 10 případů. – Vyplývá to ze stránek ministerstva zdravotnictví. Nejvíce případů je v Brně, zasaženy jsou všechny věkové kategorie od dětí přes dospělé až po seniory. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně přibyl jeden pacient s koronavirem ve vážném stavu, celkem je jich devět, uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

4. 4. – Testy potvrdily u zdravotní sestry Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně nákazu nový typem koronaviru. – Pracuje na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Její kolegové už byli také otestováni, výsledky jsou v jejich případě negativní. U dvou z 23 testovaných osob byl ale výsledek nejasný a test se v jejich případě musí opakovat. Oddělení dál funguje, sdělil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

4. 4. – Milosrdní bratři z Brna vyslali první zásilku plicních ventilátorů a roušek do Itálie a Španělska – (podrobnosti)

4. 4. – Znojmo nakoupilo roušky a velké množství dezinfekce na ruce, které rozdá občanům. – Každá domácnost dostane asi 0,7 litru dezinfekce. (podrobnosti)

3. 4. – Na jižní Moravě narostl počet případů COVID19 o tři – Nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem je z krajského hlediska v Brně, a to kolem stovky. Vyplývá to z tiskové zprávy jihomoravské hygienické stanice. Desítky nakažených jsou na Znojemsku, Brněnsku a Břeclavsku, kde je také nakažený personál v břeclavské nemocnici.

Nejzasaženějším moravským regionem zůstává Olomoucko.

3. 4. – Nemocnice u sv. Anny v Brně má 8 pacientů s celé Moravy ve vážném stavu s COVID19 – Dva pacienti jsou připojení na mimotělní oběh, zbytek má umělou plicní ventilaci.  Naopak u dvou pacientů se stav zlepšil natolik, že mohli být odpojení od plicní ventilace a nemocnice je mohla předat zpět do prostějovské nemocnice a do Fakultní nemocnice Brno.

3. 4. – Chytrá karanténa by mohla na jižní Moravě začít po Velikonocích – Podle ředitele jihomoravské hygienické stanice David Křivánek se nyní vše připravuje. V kraji je kvůli tomu asi dvacítka armádních mediků a členů výjezdových týmů. Část se zatím připojila k odběrovým týmům, které vyjíždějí domů k lidem s podezřením na koronavirus.

2. 4. – Část domovů pro seniory půjde do úplné karantény, personál v nich zůstane 24 hodin denně – Některé domovy pro seniory na Moravě zvolí úplnou karanténu, aby se zamezilo případnému šíření nákazy koronavirem. Kraje by podle ministryně práce a sociálních věcí měly mít vyčleněno pro seniory s koronavirem 60 lůžek na 100.000 obyvatel, podle krajských zástupců je to ale nereálné. (podrobnosti)

2. 4. – Křesťané letošní Velikonoce prožijí v izolaci. Na Květnou neděli chce biskup rozeznít zvony – Na největší svátek křesťanů zůstanou kostely uzavřené, věřící jej tak oslaví v kruhu svých nejbližších. V katolických kostelech na území Brněnské diecéze se na Květnou neděli v 11 hodin rozezní zvony. (podrobnosti)

1. 4. – Brno vyčlení místa pro bezdomovce, chce pomoct nakaženým a zabránit shlukování – Brno chce vyčlenit několik objektů pro lidi bez přístřeší. Část by sloužila pro bezdomovce v karanténě nebo nakažené koronavirem, kteří by nepotřebovali hospitalizaci, část pro ostatní. (podrobnosti)

31. 3. – V Moravskoslezském kraji bylo k úternímu večeru evidováno 286 lidí s nemocí COVID-19. – Je to o osm více než v pondělí večer. Nejvíce nemocných je na Frýdecko-Místecku. V kraji jsou dva vyléčení.

31. 3. – Ve Zlínském kraji v úterý přibyly tři potvrzené případy nákazy novým koronavirem, je jich celkem 132. – Řekla to Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice. Jde o údaje k 18.00. V pondělí v kraji přibylo pět případů nákazy, v neděli jich bylo 17, což je dosud největší denní nárůst v kraji. Nikdo v kraji na onemocnění COVID-19 nebyl vyléčen, nikdo také nezemřel.

31. 3. – Dezinfekce domů v Uherském Brodě – Hasiči začali v úterý odpoledne na žádost města dezinfikovat deset bytových domů v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku, u jejichž obyvatel se objevila nákaza novým typem koronaviru. Dezinfekčním postřikem ošetřují společné prostory domů, tedy chodby, schodiště a výtahy, oznámili v úterý mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková a starosta města Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL). Podle údajů hejtmanství se v Uherském Brodě nakazilo koronavirem více než 40 lidí.

31. 3. – Mapa pečovatelských služeb – Pro starosty i další zájemce o informace o pečovatelských nebo asistenčních službách vznikla internetová Mapa pečovatelských služeb . V úterý ji spustila Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, která je největší českou organizací zastřešující sociální služby. Asociace o tom informovala v tiskové zprávě.

31. 3. – Kraj Vysočina ve spolupráci se zdravotníky a veterináři vyvinul aplikaci, která má zlepšit proces testování lidí na nemoc COVID-19 způsobenou koronavirem. – Lékaři měli testovací verzi k dispozici a od pondělí už se do systému mohou hlásit, řekla mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Aplikace řeší žádanky o testy i informování pacientů o výsledku. Negativní se dozvědí přes SMS nebo e-mailem, pozitivní výsledek jim sdělí hygienici.

31. 3. – Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000 korun. – Nárok na kompenzaci budou mít i lidé, kteří podnikají na vedlejší činnost, například invalidní důchodci, starobní důchodci apod. Podmínkou je, že mají ztíženo podnikání v důsledku pandemie koronaviru, například zavření provozovny a jejich tržby poklesly za poslední tři měsíce předcházející rozhodnému období alespoň o 10 procent. Další podmínkou je podnikání v roce 2019. Jejich hrubé měsíční tržby v minulém roce překročily 15 tisíc korun. Rozhodným obdobím je datum od 12. března, do konce dubna.

31. 3. – Nemocnice určená pro celou Moravu hlásí první oběť koronaviru. Zemřela starší žena – Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně dnes ráno zemřela pacientka nakažená novým koronavirem. Ženu narozenou v roce 1946 nemocnice přijala v sobotu. (podrobnosti)

30. 3. – Vláda prodloužila omezení volného pohybu do 11. dubna. – Dosud platilo do 1. dubna. V čele Ústředního krizového štábu stanul místo Romana Prymuly ministr vnitra Jan Hamáček. Prymula se bude naplno věnovat projektu chytré karantény, která se právě začíná testovat na jižní Moravě.

30. 3. – V Uničově a Července opět zastavují vlaky – V železničních stanicích Červenka a Uničov na Olomoucku od pondělí opět zastavují vlaky. Vlakové spoje tam přestaly zastavovat před dvěma týdny poté, co hygienici oblast kvůli vyššímu počtu případů nákaz novým typem koronaviru uzavřeli. Preventivní opatření bylo v neděli zrušeno. V úterý začnou vlaky jezdit z Červenky přes Litovel do Senice na Hané, řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

30. 3. – Na jižní Moravě začne testování chytré karantény – ta má pomoci v boji proti nemoci COVID-19. K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Do akce se zapojí také armáda. Vytvoří mobilní týmy odebírající vzorky od lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku. (podrobnosti)

29. 3. – 300 tisíc pro nemocnici v Prostějově – Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

29. 3. – Hygienici rozhodli od pondělka zrušit mimořádná opatření, která na dva týdny uzavřela Litovel, Uničov a dalších 19 obcí kvůli šíření koronaviru. S obrovskou úlevou, ale zároveň s dalšími obavami přijali rozhodnutí hygieniků obyvatelé Litovle na Olomoucku. Ti budou moci stejně jako lidé z Uničova a dalších 19 obcí od pondělí opustit kvůli nezbytným věcem své domovy a vyjít si na procházku. Zároveň však mají strach, aby konec karantény nepřinesl další pozitivní případy. (podrobnosti)

29. 3 – V Brně první automat na dezinfekční gel – Lidé, kteří nemohou sehnat v drogeriích dezinfekční gel na ruce, mají v Brně možnost koupit si jej v automatu u sídla výrobce For Life & Madaga. Takzvaný dezimat stojí na adrese Moravanská 85 a lidé si mohou koupit libovolné množství. (podrobnosti)

29. 3. V novoměstské nemocnici je od sobotního poledne znovu v provozu jednotka intenzivní péče na interním oddělení. – Zavřena byla ve čtvrtek kvůli jednomu zdravotníkovi s prokázanou nákazou koronavirem. Od úterý byla v nemocnici mimo provoz část interního oddělení, kde chorobou COVID-19 onemocněla sestra. „Když bude potřeba, může se i toto oddělení vrátit do normálního režimu,“ řekla v neděli ČTK mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

29. 3. 4,5 milionů pro klíčové nemocnice. – Sobotní benefiční koncert státní filharmonie pro dvě pražské a dvě brněnské nemocnice bojující s epidemií koronaviru vynesl 4,5 milionu korun. Kvůli zákazu pořádání společenských akcí hráli hudebníci před prázdným hledištěm pražského Rudolfina. Výtěžek benefice se rozdělí mezi čtyři nemocnice pečující o těžké případy lidí s koronavirovou infekcí. Konkrétně jsou to Nemocnice na Homolce, Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

27. 3. – Nejpostiženější na Moravě je Olomoucko – V olomouckém kraji je podle dat Ministerstva zdravotnictví 241 osob infikovaných koronavirem, tedy 38 osob na každých 100 tisíc obyvatel. Větší podíl nemocných je už pouze v Praze. Nejméně zasažená je jižní Morava, kde je 149 nemocných, tedy 12,5 na 100 tisíc obyvatel.

26. 3. – V Jihomoravském kraji má nákazu koronavirem pět lékařů, dvě zdravotní sestry a jeden hasič – Dva lékaři a dvě sestry jsou z břeclavské nemocnice, která kvůli tomu musela zavřít oddělení ARO a ORL. V kraji bylo ke čtvrtečnímu ránu 103 nakažených.

26. 3. – Letní olympiáda se odkládá – došlo k definitivnímu odložení letní olympiády – Jsem rád za jistotu, chci zlepšit rychlost, říká k tomu Adam Ondra (podrobnosti)

26. 3. – Nové odběrové místo v Přerově. –  V Přerově se otevřelo mobilní odběrové stanoviště pro testy na koronavirus, je na parkovišti před areálem nemocnice. První vzorky odebrali pacientům s podezřením na onemocnění Covid-19 zdravotníci ve čtvrtek ráno. Lidé s klinickými příznaky akutního respiračního onemocnění tak mohou být testovaní nejen přímo v nemocnici, ale od čtvrtka i před jejím areálem. Přerov do středy potvrzeným nákazám odolával, ve čtvrtek je již v celém okrese pět potvrzených případů, uvedla hygienická stanice.

26. 3. – 1775 nakažených v ČR. V České republice je podle informací ministerstva zdravotnictví aktuálně 1775 nakažených. Počet úmrtí zůstává na šesti, vyléčilo se už deset lidí.

26. 3. – 179 případů v Moravskoslezském kraji. – V Moravskoslezském kraji je ke čtvrtečnímu dopoledni 179 lidí s nemocí Covid-19. Od středečního večera přibylo 20 nakažených. Nejvíce, šest desítek případů, je na Frýdecko-Místecku. Vyplývá to z informací, které zveřejnila na svém webu Krajská hygienická stanice Ostrava.

26. 3. – 89 případů na Zlínsku. – Ve Zlínském kraji přibylo od středečního večera pět případů nákazy koronavirem, v kraji je jich tedy 89. Vyplývá to z údajů k čtvrtečním 09.00, které zveřejnila na svých webových stránkách Krajská hygienická stanice ve Zlíně. 

26. 3. – 141 případů na Olomoucku –  Počet potvrzených nákaz novým typem koronaviru se v Olomouckém kraji ve srovnání se středečním večerem zvýšil o pět na 141 případů. Údaje platné ke čtvrtečním 08.00 na svém webu zveřejnila Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje. V Olomouckém kraji bylo k testování určeno celkem 1092 osob a nařízeno je nyní 569 karantén.

26. 3. – Na Vysočině nejvíce nakažených na Třebíčsku. – Na Vysočině je 44 potvrzených případů nemoci Covid-19. Od středečního večera přibylo 15 případů, nejvíc na Třebíčsku, kde je nyní deset potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Uvedla to Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

25. 3. – Podvodníci na e-shopu nabízeli respirátory, vylákali z lidí přes tři čtvrtě milionu – Fiktivní e-shop nabízel lidem nedostatkové ochranné prostředky, zlákat se nechalo přes 200 lidí. Policie vyzývá další podvedené zákazníky, aby se jim ozvali. (podrobnosti)

24. 3. – Bosch dočasně zastaví výrobu v Krnově – Závod skupiny Bosch ve slezském Krnově, v němž pracuje asi 200 lidí, zahájí 30. března třítýdenní odstávku. (podrobnosti)

24. 3. – Když respirátor, tak s rouškou. –  Šéf ústředního krizového štábu Roman Prymula na tiskové konferenci upozornil, že samotné respirátory nechrání kolemjdoucí od nákazy koronavirem, jelikož se viry mohou i navzdory této ochranné pomůcce šířit po okolí. „Lidé, kteří trvají na nošení respirátoru, by přes něj vždy měli mít ještě roušku,“ uvedl.

24. 3. – Osmý vyléčený – osmým vyléčeným z koronavirové infekce v ČR je pacient z Olomoucka.

24. 3. – Automaty na roušky ve Vyškově – Vyškov je prvním městem na Moravě a v ČR, kde se objevily automaty na roušky – takzvané rouškomaty (podrobnosti).

24. 3. – Zlínský krajský úřad uzavřen –  Krajský úřad ve Zlíně zrušil až do odvolání úřední hodiny pro veřejnost. Reaguje tím na vyhlášený nouzový stav a další opatření vlády, které mají zabránit dalšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. 

24. 3. – Dobrovolníci po celé Moravě vyrábějí roušky – například v Blansku dobrovolníci zásobují celé město, včetně nemocnice. (podrobnosti)

24. 3. – Olomouc chce prominout nájem podnikatelům – Rada města Olomouce schválila prominutí nájemného mezi dubnem a červnem provozovatelům, kteří jsou v komerčním nájmu města, a na něž dopadla provozní omezení daná usnesením vlády ČR. Vedení města doporučuje stejný krok i dalším pronajímatelům. (podrobnosti)

24. 3. – Žufánek chtěl pomáhat, úřad mu to zakázal – Proti zákroku celního úřadu se zvedla vlna odporu. (podrobnosti)

23. 3. – Došlo k výraznému omezení vlakové dopravy – mezinárodní osobní přeprava se zastavila, vnitrostátní omezila. Železničáři spustili speciální web na vyhledávání spojů. (podrobnosti)

23. 3. – Ministr školství oznámil, že zkrácení letních prázdnin není v plánu, maturity a přijímačky se posunou – může také dojít k uznání maturity podle posledních tří vysvědčení. (podrobnosti)

23. 3. – Zlín Film festival se přesunul – organizátoři dětského filmového festivalu ve Zlíně se rozhodli pro realističtější datum na začátku září. Festival měl původně začít na konci května. (podrobnosti)

23. 3. – Brno je připravené na zřízení krizové nemocnice, může zajistit 500 míst – krizová nemocnice by vznikla na brněnském výstavišti v pavilonu G. (podrobnosti)

22. 3. – V Moravskoslezském kraji vzrostl počet případů o osm na 111. Většinou šlo o lidi bez příznaků.

22. 3. – Odběr vzorků v Břeclavi – U břeclavské nemocnice dnes vyrostl stan na odběr vzorků od lidí s podezřením na onemocnění COVID-19. Fungovat začne v pondělí, uvedl v tiskové zprávě ředitel nemocnice Petr Baťka. Obdobné místo funguje v rámci kraje nyní pouze ve Fakultní nemocnici Brno.

22. 3. – Opatření budou prodloužena nejspíš do 1. dubna – Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že zítra na vládě navrhne prodloužit toto mimořádné opatření do 1. dubna. Nyní je skutečně naprosto klíčové, aby se lidé potkávali co nejméně.

22. 3. – Počet potvrzených případů nákazy v Moravskoslezském kraji překročil stovku – Od sobotního večera stoupl o 12 na 103. Nejvíce nakažených lidí je na Frýdecko-Místecku. Vyplývá to z informací na internetových stránkách Krajské hygienické stanice v Ostravě.

22. 3. – Nakažen lékař v Prostějově – Koronavirem se nakazil lékař infekčního oddělení v Prostějově. Jestli se muž nakazil v práci či jinde, není jasné. Podle České televize se uvažovalo o uzavření infekčního oddělení, nakonec ale jeho chod zůstane zachován.

22. 3. – Dodávky materiálu pro Vysočinu – Krajský úřad Kraje Vysočina v neděli převzal dezinfekci, 9000 ústenek a 4400 respirátorů třídy FFP2 určené pro zařízení v kraji zřizované ministerstvem zdravotnictví i Krajem Vysočina.

22. 3. – 1047 nakažených v ČR. – K nedělnímu ránu je v Česku 1047 lidí nakažených koronavirem. Testů bylo zatím provedeno 15 584.

22. 3. – Tři nové případy na Olomoucku – V Olomouckém kraji v noci přibyly další tři potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru, kterou nyní úřady evidují u 75 lidí. Tři nové nákazy jsou z okresu Prostějov. Nejvíce nakažených osob je v uzavřených obvodech Litovel a Uničov. V tomto izolovaném území je evidováno dohromady 59 nakažených osob.

21. 3. – Nejzasaženější Moravskoslezský kraj – Z krajů Moravy a Slezska je nejzasaženější ten Moravskoslezský, kde je evidováno již 76 pacientů nakažených koronavirem. Ostravská Fakultní nemocnice také jako první obdržela nové rychlotesty na koronavirus.

21. 3. – 904 nakažených v ČR – K dnešnímu ránu je v ČR evidováno 904 nakažených koronavirem. Je to o 124 více než předchozí den. Nárůst je ale nižší než byl včera ráno, kdy šlo o 205 nových případů.

20. 3. – Balíčky pro lidi bez domova. – Armáda spásy v Ostravě vyzývá veřejnost, aby pomohla s přípravou balíčků pro lidi bez domova. Jeden balíček by měl obsahovat jednu až dvě roušky, malou dezinfekci, základní potravinovou pomoc a popřípadě i čisté oblečení.

20. 3. – Nedostatek řidičů v Ostravě. –  Dopravnímu podniku Ostrava aktuálně chybí téměř 250 řidičů. Podnik už omezil některé spoje a linky, předpokládá ale, že omezení budou přibývat a časem bude potřeba zavést i prázdninový provoz.

20. 3. – Mezinárodní hokejový turnaj v Brně přeložen – České hokejové hry v Brně se na jaře neuskuteční, turnaj byl kvůli situaci kolem koronaviru přesunut na srpen. Zrušeny byly i všechny zápasy národního týmu v Euro Hockey Challenge.

20. 3. – První uzdravený pacient na Moravě a ve Slezsku – Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch potvrdil, že se z onemocnění COVID-19 vyléčil již čtvrtý pacient, žena z Moravskoslezského kraje.

20. 3. – Masarykova univerzita pomůže s testy na koronavirus – Masarykova univerzita dostala od Státního zdravotního ústavu povolení analyzovat vzorky na přítomnost koronaviru. Do testování se díky tomu nově zapojí laboratoře Středoevropského technologického institutu. „Testování koordinujeme s Fakultní nemocnicí Brno tak, aby byly vyšetřeny všechny vzorky odebrané v Brně,“ uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová.

20. 3. – Masarykova univerzita posunula testy přijímacího řízení o měsíc na 20. a 21. června. – Důvodem je aktuální vývoj pandemie nemoci COVID-19 způsobené novým koronavirem. Původní termín testů studijních předpokladů byl 25. až 26. dubna. 

19. 3. – Posunutí termínu maturit – Ministr školství Robert Plaga předloží zákon, kterým bude chtít posunout termín maturit na dobu, kdy se znovu otevřou školy. Státní maturity by podle původního plánu měly začít slohem z češtiny 8. dubna, další části státní maturity mají pokračovat 30. dubna a 4. až 6. května.

19. 3. – Senioři do obchodu už mezi 07.00 a 09.00. – Vláda změnila vyhrazenou dobu pro nákup seniorů v obchodech na ráno a skupinu rozšířila o ZTP a hendikepované a jejich doprovod.

19. 3. – Výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v nařízené karanténě kvůli šíření koronaviru proplatí zaměstnavatelům stát. Uhradí také 80 procent výdělku zaměstnanců obchodů, restaurací a dalších provozů, které se musely uzavřít.

19. 3. – Do uzavřené oblasti na Hané byla vyslána armáda – Armádní jednotky a příslušníci Vojenské policie vysílají posily do oblasti okolo Litovle a Uničova, která je uzavřená, aby se zabránilo šíření koronaviru. Vojenští policisté mají pomoct při střežení rizikových oblastí, armáda zase posílá své zdravotníky (podrobnosti)

19. 3. – 631 nakažených – Ke čtvrtečnímu odpoledni je v ČR celkem 631 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, tedy o bezmála 60 infikovaných lidí více než ráno.

19. 3. Olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny je připraven provádět tisíce testů na koronavirus denně (podrobnosti)

18. 3. V břeclavské nemocnici nakaženy také dvě sestry – Nákaza se prokázala také u dvou sester z nemocnice v Břeclavi, oddělení bylo uzavřeno.

18. 3. Mobilní operátoři a IT firmy pomohou hygienikům s trasováním nakažených. – Se souhlasem nakaženého majitele čísla jim sdělí, kde se v posledních 14 dnech pohyboval. Nebudou ale předávat údaje o mobilech jiných lidí, se kterými se potkal.

18. 3. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vyčlení 30 lůžek. – Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vyčlení v první fázi 30 intenzivních lůžek pro pacienty v těžkém stavu kvůli nákaze koronavirem, kteří budou potřebovat napojení na plicní ventilaci. (podrobnosti)

18. 3. Basketbalová nejvyšší soutěž ukončena. –  Výbor České basketbalové federace schválil návrh Asociace ligových klubů na ukončení ligy mužů kvůli šíření koronaviru. Mistr zatím vyhlášen nebyl.

18. 3. – ZÁKAZ VYCHÁZENÍ BEZ ROUŠEK! – Vláda přijala řadu rozhodnutí. Nejdůležitější je povinnost nosit jakoukoliv ochranu úst a nosu na veřejnosti. Nařízení platí od dnešní půlnoci. (podrobnosti)

18. 3. – Do obchodů mezi 10 – 12 . hodinou mohou pouze senioři. – Vláda zakázala přítomnost lidí v obchodech mezi 10 a 12 hodinou každý den, výjimku mají senioři nad 65 let. „Důchodci jsou nejvíce ohroženi,“ dodal Babiš. (podrobnosti)

18. 3. – Pacienti v Brně upozornili na podvodníky vybírající peníze na boj s koronavirem – Podvodníci obcházejí lidi s pokladničkou a tvrzením, že vybírají peníze na boj s koronavirem ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (podrobnosti)

18. 3. – 464 nakažených v ČR. –  Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo ke středečnímu ránu celkem 464 případů nákazy koronavirem, tedy o 31 více než v úterý večer. Provedeno bylo provedeno 7664 testů.

18. 3. – 9. nakažený na Vysočině – Testy nově potvrdily koronaviru u muže ročník 1978, který s rodinou lyžoval v Rakousku

18. 3. – Prázdninový jízdní řád v Brně – Brněnský dopravní podnik oznámil, že trolejbusové a autobusové linky budou nově jezdit podle prázdninových jízdních řádů. Provoz tramvají změněn nebude. Podnik to oznámil na twitteru.

17. 3. – Brněnská firma začala vyrábět speciální masky proti koronaviru – Firma Respilon z Brna vyvinula ve spolupráci se zahraničními partnery masky s nanovláknem a oxidem mědi, které jsou schopné zachytit veškeré viry a zahubit je. V ČR by měly být k dostání nejpozději v polovině dubna (podrobnosti)

17. 3. – Na naše pobočky jedině v rouškách, žádá pošta. – Státní podnik Česká pošta vyzývá, aby lidé zvážili jakoukoliv návštěvu pobočky. Pokud si bezodkladně musí vyřídit své poštovní záležitosti, důrazně je žádá, aby používali ochranné prostředky (podrobnosti)

17. 3. – Ministr vnitra Hamáček vyzval, aby lidi nosili roušky. – „Děkuji za šíření nutnosti nosit roušky. Vím, že situace zásobování ochranných pomůcek je tristní, mrzí mě to, ale děláme, co jde. Zakryjte se, čím můžete. Je to lepší než nic.

17. 3. – V Moravskoslezském kraji je 27 lidí s onemocněním Covid-19

17. 3. – V Jihomoravském kraji je 28 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to ze stránek ministerstva zdravotnictví.

17. 3. – Přerov odkládá zápisy prvňáčků – Přerovská radnice odkládá kvůli nebezpečí onemocnění koronavirem zápisy dětí do prvních tříd. Původně měly být 6. a 7. dubna, nyní je již podle zástupců radnice zřejmé, že se termín nedodrží 

17. 3. – Nemocnice Zlínského kraje ošetřují pouze akutní pacienty. – V úterý to sdělil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. V kraji je nyní 23 potvrzených případů nákazy koronavirem.

17. 3. – Brněnské Centrum tkání a buněk nabídlo kmenové buňky pro léčení nejtěžších případů (podrobnosti)

17. 3. –  Tři pacienti nakažení koronavirem jsou ve velmi vážném až kritickém stavu, – Uvedlo ministerstvo zdravotnictví. První tři lidé se také už zcela vyléčili.

17. 3. – V úterý ráno 383 potvrzených případů v ČR – Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo oproti pondělnímu večeru 39 nových případů. Počet testovaných vzorků v Česku stoupl z 5 tisíc na více než 6 tisíc.

17. 3. – V plánu roušky zdarma pro všechny – Obce by měly v příštích dnech začít přidělovat roušky všem lidem. Radiožurnálu to po prvním jednání Ústředního krizového štábu řekl jeho šéf Roman Prymula. „K roušce by měl mít přístup každý zdarma,“ prohlásil.

16. 3. – Nakažených je 344 – K pondělnímu večeru eviduje web ministerstva zdravotnictví 344 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, v pondělí ráno jich bylo o 46 méně. Provedeno bylo dosud 5068 testů.

16. 3. – Pro boj k koronavirem budou vyčleněny dvě specializované nemocnice. – Pro Čechy Nemocnice Na Homolce a pro Moravy a Slezsko Fakultní nemocnice u sv. Anny. Budou se v nich soustřeďovat nakažení nemocí COVID-19. (podrobnosti)

16. 3. – Centrální databáze lidí v karanténě –  Stát chce centralizovat databázi lidí, kteří jsou kvůli nákaze koronavirem v povinné karanténě. Policii by to umožnilo efektivněji kontrolovat její dodržování.

16. 3. – Obnoven prodej textilní galanterie. – Vláda povoluje maloobchodní prodej textilního materiálu a galanterie v reakci na velkou poptávku po textiliích na výrobu domácích roušek.

16. 3. – Vláda doporučuje seniorům nevycházet – Vláda doporučila seniorům nad 70 let, aby nevycházeli po dobu nouzového stavu z domovů. Zakázala obyvatelům domovů pro seniory opouštět areál těchto zařízení.

16. 3. – MHD v Brně od úterý pouze s rouškou nebo šátkem – Využívání MHD v Brně je od úterý 17. března 2020 možné pouze se zakrytými ústy a nosem. Cestující mohou použít roušku, šátek nebo jinou alternativu.

16. 3. – V Olomouci zavřeli mateřské školy – Podobná opatření zavedli i ve Šternberku a jinde v kraji.

16. 3. – Děti zdravotníků z Fakultní nemocnice Brno od dnešního rána hlídají dobrovolníci z řad studentů Masarykovy univerzity – Zázemí našli v sousedním univerzitním kampusu (podrobnosti)

16. 3. – Všechny zoologické zahrady na Moravě jsou uzavřeny – Dnes se pro uzavření rozhodlo i Zoo Brno (podrobnosti)

16. 3. – Hygienici uzavřeli Uničov, Červenku a Litovel a 18 okolních obcí na Hané – Lidé nemohou města opustit, zakázán je vstup (podrobnosti)

16. 3. – Vláda zakázala volný pohyb lidí, nakažených koronavirem je 293 (podrobnosti)

15. 3. – Magistrát města Brna kvůli šíření koronaviru omezuje úřední hodiny, znojemská radnice se od pondělí pro veřejnost uzavře úplně.

15. 3. – Úřady v Moravskoslezském kraji budou zavřené – Zavřený bude například krajský úřad. Některé úřady částečně zachovají nezbytnou agendu a zkrátí úřední hodin.

15. 3. – Fakultní nemocnice Brno nově provádí testy v drive-in odběrových stanech i bez telefonického doporučení od lékaře či hygienika. – Je důležité, aby přijížděli pouze lidé, kteří mají horečku vyšší než 38 stupňů a aby přijížděli vlastním autem vrátnicí z ulice Kamenice (podrobnosti) .

15: 3. Masarykův onkologický ústav v Brně ruší všechny nezbytné kontrolní a preventivní prohlídky (podrobnosti)

15. 3. – Ministerstvo financí varuje před podvodnými e-maily s nabídkou roušek a podobného zboží – Podvodník požaduje zaslání platby na zahraniční účet. Objednané zboží však nikomu nedošlo.

14. 3. – V Moravskoslezském kraji je už 9 nemocných koronavirem – Většina pochází z Frýdecko-Místecka.

14. 3. – Koronavirem onemocněl lékař urgentního oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci – 15 jeho kolegů musí do karantény. Nemocnice omezuje operace. (podrobnosti)

14. 3. – Osmým nakaženým na jihu Moravy je lékař z nemocnice Břeclav – Lékař pracuje na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) a hygienici v současnosti testují všechny jeho kolegy. 

14. 3. 2020 – V Jihomoravském kraji přibyli od včerejška další dva lidé nakažení novým typem koronaviru. – Jde o dva mladé muže z Břeclavi, uvedla v tiskové zprávě vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. V kraji tak je celkem 7 nakažených. (podrobnosti)

14. 3. 2020 – Uzavřeny restaurace a obchody s výjimkou potravin a lékáren – Opatření platí od soboty 6:00, zatím na deset dní. Výjimku mají také čerpací stanice, drogerie, prodejny s výpočetní technikou a spotřební elektronikou, malými domácími zvířaty a krmivy a dalšími potřebami pro zvířata, prodejny brýlí a novinové stánky. (podrobnosti)

13. 3. 2020 – Frýdecko-Místecká porodnice je v karanténě – Mezi potvrzenými případy je i zdravotní sestra z gynekologicko-porodního oddělení z nemocnice ve Frýdku-Místku. Porodnice je v karanténě, rodičky musí jinam (podrobnosti)

13. 3. 2020 – V Jihomoravském kraji dnes začal fungovat třetí speciální tým, který jezdí k odběrům přímo domů k pacientům s podezřením na koronavirus. – Už týden funguje tým Fakultní nemocnice Brno, v tomto týdnu se přidala znojemská nemocnice a ode dneška začal jezdit tým i z kyjovské nemocnice. Podle mluvčí jihomoravské záchranky Michaely Bothové bude posádka jezdit denně od 7:00 do 19:00 stejně jako týmy z brněnské a znojemské nemocnice. Cílem je pokrýt region bez větších časových prodlev.

13. 3. 2020 – Na jižní Moravě tak dnes přibyly dva nové případy. – “Všechny případy jsou u dospělých osob. Jsou izolované a v dobrém klinickém stavu,” uvedla Ciupek. Epidemiologové provádějí další šetření. Jihomoravský kraj tak eviduje již 5 případů.

13. 3. 2020 – V Jihomoravském kraji je čtvrtý potvrzený případ nakažení koronavirem. Jde o ženu z blanenského okresu ve věku přes 30 let. Vrátila se z Itálie, kde byla lyžovat.

13. 3. 2020 – První moravskoslezský pacient nakažený koronavirem byl v kontaktu asi se 160 osobami. – Muž byl s cestovní kanceláří na lyžařském zájezdu v italském Trentinu. (podrobnosti)

13. 3. 2020 – Fakultní nemocnice v Brně od rána čelí kybernetickému útoku – (podrobnosti)

13. 3. 2020 – Konec domácích hokejových soutěží. – Extraliga ani další hokejové soutěže se nedohrají. (podrobnosti)

12. 3. 2020 – Platí zákaz hromadných akcí s účastí nad 30 lidí. – Školy i státní kulturní objekty zůstávají zavřené.

12. 3. 2020 – Moravský kras zavírá jeskyně – Od pátku 13. 3. 2020 zavírají pro návštěvníky všechny přístupné jeskyně v Moravském krasu. (podrobnosti).

11. 3. 2020 – Knihovny, muzea i památky pod ministerstvem zůstanou zavřené – O zavření státních knihoven, muzeí a památek jsme informovali v tomto článku.

9.3 2020 – První případ nemocného novým koronavirem na Moravě – O prvním případu nakažení koronavirem na Moravě jsme psali v tomto článku.

Koronavirus (COVID-19) se šíří od konce loňského roku z Číny. S podzimem přišla nová vlna nákazy i omezujících opatření.

Zdroj: ČTK, Foto: elements.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*